Listopadowa sesję sejmiku rozpoczęła się od wyróżnień.
Promotorzy turystyki docenieni
Odznaki Honorowych „Za zasługi dla turystyki” odebrali Teresa Buraczewska (PTTK w Inowrocławiu), Magdalena Dorota Kurpinowicz (LGD Bory Tucholskie), Piotr Lenart (szlak „Niech Cię Zakole” w Dolinie Dolnej Wisły), Jarosław Lisiecki (PTTK w Kruszwicy), Piotr Łukiewski (PTTK w Grudziądzu) i Leszek Woźniak (Bydgoskie Centrum Informacji).
Z okazji jubileuszu 95-lecia powstania Medalem Honorowym „Za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego” uhonorowano również oddział PTTK w Żninie.
„Kopernikańska” Nagroda im. Prof. Salmonowicza
Po raz drugi przyznano również Nagrodę Marszałka im. Profesora Stanisława Salmonowicza. Wyróżnienie to nadawane jest za opublikowanie „wyróżniającej się wysoką wartością naukową pracy z dziedziny historii prawa, historii ustroju, historii kultury lub historii najnowszej”. W tym roku nagroda przypadła historykom z UMK - prof. dr. hab. Stanisławowi Roszakowi oraz dr. hab. Agnieszce Wieczorek za pracę „Mikołaj Kopernik – życie po życiu. Osiemnastowieczne kręgi pamięci”.
Nowa nazwa szpitala psychiatrycznego w Świeciu
W debacie podjęto również kilka wątków medycznych. Radni podjęcie uchwały w sprawie zadań samorządu finansowanych PFRON w 2025 roku. Chodzi o dofinansowanie obiektów służących rehabilitacji, działania zakładów aktywności zawodowej oraz rehabilitacji zlecanej fundacjom i organizacjom pozarządowym.
Niemal jednogłośnie radni przychylili się do zmiany nazwy Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. dr. J. Bednarza w Świeciu na „Wojewódzki Szpital Zdrowia Psychicznego im. dr. J. Bednarza w Świeciu”. O co chodzi? Wdaniem wnioskodawców zmiana była potrzebna ze względu na „potrzebę pozbycia się negatywnego wydźwięku i odbioru frazy nerwowo i psychicznie chorych”. Nowa nazwa ma wpłynąć pozytywnie „na odbiór szpitala wśród przyszłych pacjentów oraz pracowników”.
Pulmunologia w Bydgoszczy do poprawki
Radnych zaniepokoiły również medialne doniesienia na temat Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmunologii. Chodzi o o nieprawidłowości dostrzeżone przy odbiorze prac remontowych. Marszałek Piotr Całbecki przyznał, że zidentyfikowany wiele wad „ukrytych przez wykonawcę, które kwalifikują się do roszczeń”. Firma zostanie wobec tego wezwana do usunięcia nieprawidłowości albo sprawa trafi do sądu.
Nie budziło kontrowersji przyjęcie regulaminu przyznawania stypendiów dla uczniów uzdolnionych w ramach programu stypendialnego „Prymus Pomorza i Kujaw Plus”. Projekt zakłada przyznanie stypendiów uczniom o szczególnych osiągnięciach, którzy nie dostali wcześniej wsparcia z funduszu „Prymus Pomorza i Kujaw II”.
Temat dzieci i młodzieży połączył radnych również w innej kwestii – zgodnie przyjęli projekt uznania roku 2025 za Rok Dzieci i Młodzieży.
