Do kontroli i nakładania kar będzie uprawniony dyrektor oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego właściwy według miejsca siedziby lub zamieszkania nabywcy. Mowa o sankcjach finansowych w wysokości 10% wartości produktów zakupionych wskutek wadliwej umowy. "Na obowiązek uiszczenia kary pieniężnej, czy jej wysokość, nie będą miały wpływu ani odstąpienie od umowy, ani zmniejszenie jej wartości (np. poprzez wystawienie faktury korygującej)", czytamy w komunikacie resortu rolnictwa.
Umowa w formie pisemnej powinna zawierać: cenę do zapłaty za dostawę, ilość i jakość produktów, okres obowiązywania umowy, szczegóły dotyczące terminów i procedur płatności, ustalenia dotyczące odbioru lub dostawy, przepisy mające zastosowanie w przypadku zaistnienia siły wyższej.
Wszystkie elementy umów są swobodnie negocjowane pomiędzy stronami.
Wyjątek? Umowa nie jest wymagana, gdy produkty rolne dostarczane są przez producenta nabywcy, mającemu formę spółdzielni, której producent jest członkiem, a statut tej spółdzielni lub przepisy i decyzje w nim zawarte lub z niego wynikające zawierają przepisy o podobnych skutkach jak wymogi dotyczące umów wynikające z ustawy.
Źródło: minirol.gov.pl