Czego tam nie było! Mięsa przyrządzone na różne sposoby, kilkanaście rodzajów jaj, ciasta, chleby pieczone domowym sposobem, domowej roboty nalewki. Aż gościom ślinka ciekła, a podczas degustacji nie zabrakło pochwał.
Stoły uginały się
od wielkanocnych potraw przygotowanych przez młodzież z aleksandrowskich Zespołów Szkół nr 1 i 2 oraz panie z Kół Gospodyń Wiejskich w Wagańcu, Raciążku, Bądkowie, Zakrzewie i gminie Aleksandrów, według własnych przepisów, odziedziczonych po matkach i babciach i tych z... gazet. Wszelkie dary - potrawy, słodkości, chleby, palmy wielkanocne i koszyczki ze święconką pobłogosławił ks. Leszek Malinowski, proboszcz aleksa-ndrowskiej parafii, bo tradycją jest przecież, że polska wieś i religia katolicka to jedno. - Tradycja stołów wielkanocnych na Kujawach i w całej Polsce jest naszym dziedzictwem. To nasza kultura i tradycja, i właśnie tego może nam zazdrościć Unia Europejska - mówi "Kujawskiej"Genowefa Szatkowska, przewodnicząca wojewódzkiej Rady Kół Gospodyń Wiejskich i sekretarz Rady Krajowej KGW. - W powiecie aleksandrowskim ten zwyczaj odrodził się tak naprawdę dwa lata temu i ogromną zasługę w mobilizacji pań z KGW do działania ma tutaj Maria Świeczkowska.
Maria Świeczkowska, szefowa KGW w Wołuszewie, wyznała nam, że chciałaby, żeby dwie kujawskie potrawy
- żur i czernina -
znalazły się w unijnym Europejskim Systemie Podnoszenia Wartości i Ochrony Wspólnoty Europejskiej jako produkty regionalne. System ma zagwarantować utrzymanie specjalnych produktów wraz z ich regionalnym pochodzeniem geograficznym i tradycyjnymi wyrobami oraz specjalnościami.
W ub.r. panie z powiatu aleksandrowskiego i młodzież z zespołu ludowego z ZS nr 1 w Aleksandrowie, reprezentowali województwo podczas stołów wielkanocnych w wilanowskiej kolegiacie.
- Sam prymas był zachwycony.
W tym roku panie znów tam jadą - zapowiada Genowefa Szatkowska.
Podczas II Powiatowego Konkursu Potraw Wielkanocnych, Palm i Pisanek w sali konferencyjnej aleksandrowskiej firmy BIN rozdano nagrody i wyróżnienia: pierwsze miejsce zajęły, wspólnie, panie z KGW w Wagańcu i młodzi ludzie z Zespołu Szkół nr 2 w Aleksandrowie, drugie miejsce - panie z KGW w Raciążku. Wyróżniono: KGW w Aleksandrowie, Bądkowie i Zakrzewie oraz młodzież z ZS nr 1 CKP w Aleksandrowie.