Szacuje się, że do otrzymania płatności w powiecie jest uprawnionych 2320 właścicieli gospodarstw.
- W tym roku wnioski są uproszczone. Rolnicy wypełniają tylko jeden kwestionariusz na wszystkie rodzaje płatności: obszarowe i rolno-środowiskowe, a także płatności terenów o niekorzystnych warunkach gospodarowania. Takich gospodarstw jest najwięcej w gminie Jeziora Wielkie - informuje Dariusz Cabała, kierownik mogileńskiego biura ARiMR.
Producenci rolni mają dwa miesiące na złożenie wniosków. Podstawowy termin upływa 17 maja. Przez następne 25 dni dostarczenie dokumentu będzie skutkowało potrąceniem jednego procentu należności za każdy dzień roboczy.
Na razie w biurze agencji nie ma tłoku. Do 29 marca przyjęto 145 wniosków. Większość rolników na załatwienie formalności czeka do ostatniej chwili.
- Tymczasem teraz można to uczynić bez oczekiwania. Poza tym nasi pracownicy mogą pomóc w usunięciu ewentualnych błędów i udzielić szczegółowych informacji, na przykład w zakresie zmian, jakie zaszły w kwestiach dotyczących kultury rolnej czy uzupełniającej płatności do roślin strączkowych - podkreślił Dariusz Cabała. Dodajmy, że rolnicy, którzy zdecydowali się na uprawę roślin strączkowych otrzymają dodatkowo około 60 euro za hektar.
Zabronione jest wypalanie traw. Jeśli do tego dojdzie, można się narazić na poważne konsekwencje finansowe ze strony agencji.