Podczas spotkania, uczestnicy dowiedzieli się, jak podczas wspólnej pracy obu autorek przy audycji radiowej "Bohaterowie najdłuższej wojny nowoczesnej Europy", powstał pomysł na napisanie o nich serii książek. Powstały w ten sposób poradniki, mówiące o wielkopolskich bohaterach. Każda z książek to rodzaj przewodnika, który ma zachęcić do poruszania się szlakami ludzi ważnych i zasłużonych dla Wielkopolski.
Książkę o jednym z najważniejszych Wielkopolan, "Śladami księdza Piotra Wawrzyniaka", wydaną w 2008 r. w wydawnictwie "Kwartet" napisała Grażyna Wrońska, dziennikarka. Od ponad 40 lat związana z rozgłośnią polskiego radia w Poznaniu, a obecnie z radiem "Merkury". Autorka i współautorka programów przybliżających najważniejsze postacie i wydarzenia w Wielkopolsce - strajk dzieci wrzesińskich, bohaterowie najdłuższej wojny nowoczesnej Europy, wybitni naukowcy, artyści, społecznicy, działacze regionalni (jak Kazimiera Iłłakowiczówna, prof. Wiktor Dega, Małgorzata Musierowicz). Laureatka nagród i wyróżnień za pracę dziennikarską.
Grażyna Wrońska szukała śladów "króla czynu" w miejscach, gdzie żył i pracował. Powstała książka mówiąca o Wyrzece, miejscu urodzenia, zabytkach Dalewa, Śremu, Poznania, Mogilna. W publikacji zamieszczono wiele dawnych fotografii, dokumentów i obiektów związanych z duchownym oraz współczesnymi zdjęciami tych samych zabytków. Autorka książki, zbierając materiały w Mogilnie korzystała z informacji ks. Zenona Lewandowskiego, proboszcza parafii św. Jakuba, oraz Przemysława Majcherkiewicza, którym za pomoc podczas spotkania podziękowała.
Uczestnicy wieczoru zorganizowanego przez bibliotekę i Mogileńskie Towarzystwo Kultury spodziewali się usłyszeć od autorek więcej ciekawych informacji o życiu i pracy bohatera książki, toteż wychodzili ze spotkania z pewnym niedosytem.