Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Może być tańszy prąd. Trzeba jednak zebrać grupę chętnych

Andrzej Galczak [email protected]
Andrzej Galczak
Mają być dotacje, tańsza energia elektryczna i czystsze środowisko naturalne. Gmina Lubraniec zachęca mieszkańców. Pierwsi już się zgłosili.

Jest szansa na pozyskanie dofinansowania na instalację małych elektrowni, które będą produkowały prąd ze światła słonecznego. Nie brakuje go i nie trzeba za to płacić.

Burmistrz Lubrańca zachęca wszystkich mieszkańców gminy Lubraniec, zainteresowanych wykorzystaniem energii odnawialnej, do nowego programu, który umożliwia dofinansowanie mikroelektrowni fotowoltaicznych nawet do 70 proc. Jednak ten warunek będzie spełniony, jeśli wykonanych zostanie minimum 150 instalacji.

W przypadku zebrania mniejszej liczby osób gotowych na realizację przedsięwzięcia dotacje będą nie większe niż 40 proc. Trzeba dodać, że dofinansowanie w programie grupowym nie jest powiązane z kredytem, aczkolwiek jest możliwość rozłożenia spłaty inwestycji na raty (od 2-5 proc.) na maksymalnie 5 lat.

Dofinansowanie jest wolne od podatku, ponieważ wpływa bezpośrednio do firmy po podpisaniu przez klienta protokołu odbioru.

- Dofinansowanie ma pochodzić z fundacji mającej swoją siedzibę w Skandynawii - mówi Krzysztof Wrzesiński, burmistrz Lubrańca. - Nawiązałem już w tej sprawie kontakt z firmą Promag.

Instalacje, aby spełnione zostały warunki dofinansowania, mogą mieć moc od 1 do 9 kWp. Co ciekawe, te instalacje mogą być przyłączone do sieci zakładu energetycznego w celu bilansowania energii w proporcjach: 1 kWh oddana w sieć = 0,8 kWh do wykorzystania w kolejnym okresie rozliczeniowym, przy czym nie ponosi się już kosztów przesyłowych. Jest również możliwość tymczasowego „przechowywania” niewykorzystanej części prądu z możliwością ostatecznego odbioru 80 proc. liczby jednostek wcześniej wysłanej energii do sieci ZE.

Co będzie, gdy w gminie Lubraniec nie uda się zebrać wymaganej liczby chętnych?

- Wtedy połączymy siły z innymi - odpowiada burmistrz Lubrańca. - Rozmawiałem w tej sprawie z moimi kolegami z sąsiednich gmin. Gra jest warta świeczki, bo inwestycja powinna się zwrócić po czterech, pięciu latach, w zależności od ilości zużywanego prądu.

Jak wyglądają koszty instalacji ogniw w przykładowym gospodarstwie domowym? Średnio w takim gospodarstwie zużywa się około 3-5 kW. Na takie potrzeby niezbędna jest instalacja, której koszt sięga 6,5 tys. zł.

Z dofinansowania mogą korzystać osoby fizyczne, przedsiębiorstwa i firmy, a także instytucje publiczne.

***

źródło:TVN Meteo Active/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska