Pierwsze marszałkowskie kursy języka angielskiego, francuskiego i niemieckiego rozpoczęły się w styczniu. Obecnie – w 108 grupach – uczy się blisko 1,2 tys. osób z regionu. Do tej pory, trwające 60 godzin lekcyjnych, kursy ukończyło 610 osób (552 – język angielski, 47 – niemiecki, 11 – francuski). - Zdobywanie nowych umiejętności to inwestycja we własną przyszłość. Samorząd województwa przykłada dużą wagę do jakości kształcenia i czyni wiele, by umożliwić mieszkańcom naszego regionu, chcącym podnosić kluczowe kompetencje, odpowiednie warunki do wykorzystania ich potencjału – mówi marszałek Piotr Całbeck
Z marszałkowskich kursów językowych łącznie może skorzystać 10 tys. osób mieszkających w naszym regionie. Wciąż można zapisywać się na szkolenia, wypełniając formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej www.projektmowiszmasz.pl.
Zajęcia prowadzone są w:
- Bydgoszczy (w siedzibie Wyższej Szkoły Bankowej, Wyższej Szkoły Gospodarki, biurowcu Idea przy ul. Bydgoskich Przemysłowców 6 oraz w siedzibie firmy PESA),
- Toruniu (w siedzibie Akademii Nauki oraz w Wyższej Szkole Bankowej),
- Inowrocławiu (na Wydziale Zarządzania i Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Gospodarczej w Inowrocławiu),
- Włocławku (w Szkole językowej Greenwich przy ul. Reja 4),
- Szubinie (Szkoła Podstawowa nr 1 w Szubinie, powiat nakielski),
- Nakle nad Notecią (siedziba Training House przy ul. Gimnazjalnej 4).
Jednak, jak informuje Urząd Marszałkowski, zajęcia mogą odbywać się w każdym z miast powiatowych, jeśli zbierze się minimalna liczba chętnych - 9 osób.
Udział w kursach jest bezpłatny, uczestnicy muszą zapłacić jedynie za podręczniki. - W czasie 180-godzinnych szkoleń (po 4 godziny lekcyjne tygodniowo) uczestnicy przygotują się do egzaminu, po którym otrzymają certyfikat potwierdzający zdobycie określonego poziomu biegłości językowej (zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego), np. TOEIC, WiDaF, TFI – informuje Urząd Marszałkowski w Toruniu.
W szkoleniach uczestniczyć mogą osoby, które ukończyły 18. rok życia (z wyłączeniem osób prowadzących działalność gospodarczą) i należą do jednej z trzech grup:
- osób z wykształceniem maksymalnie średnim,
- osób z niepełnosprawnością (bez względu na poziom wykształcenia),
- osób powyżej 50 roku życia (bez względu na poziom wykształcenia).
Szkolenia finansowane są ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i budżetu województwa. Wartość przedsięwzięcia wynosi 29,2 miliony złotych, a dofinansowanie unijne w ramach RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 to 26,3 mln zł.
Agro Pomorska odcinek 69.
