https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Możecie zapytać eksperta o sprawy związane z „Małym ZUS-em”

JM
Grzegorz Olkowski
W najbliższy wtorek (7 stycznia) odbędzie się kolejny dyżur telefoniczny z ekspertami ZUS. Tym razem tematem dyżuru będą ulgi w opłacaniu składek przez osoby prowadzące działalność gospodarczą.

- W trakcie dyżuru eksperci wyjaśnią, kto, kiedy i przez jaki okres może opłacać składki w niższej wysokości w ramach "małego ZUS". Będzie można również dowiedzieć się, jakie są terminy złożenia dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych dla osób korzystających z ulgi – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Eksperci toruńskiego ZUS będą pełnić dyżur telefoniczny 7 stycznia w godzinach 10.00-12.00 pod numerem telefonu 56 610 93 05.

W 2019 roku weszły w życie ważne zmiany w przepisach ubezpieczeniowych, dzięki drobni przedsiębiorcy mogą korzystać z tzw. „małego ZUS”. - Przedsiębiorcy, którzy po raz pierwszy chcą skorzystać z małego ZUS-u i opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne od stycznia 2020 r., mają czas do 8 stycznia, aby wyrejestrować się z ubezpieczeń z aktualnym kodem tytułu ubezpieczenia i zgłosić się z nowym (0590 lub 0592). Następnie od 1 lutego będą mogli opłacać składki w ramach Małego ZUS Plus – informuje Krystyna Michałek.

W Święto Trzech Króli autobusy i tramwaje w Toruniu pojadą inaczej

Jak informuje Krystyna Michałek, ulga uprawnia do opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy natomiast składki zdrowotnej. - Niższe składki przedsiębiorca będzie mógł opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Składki, jakie zapłaci, będą mieścić się w przedziale pomiędzy składkami preferencyjnymi a pełnymi składkami – dodaje rzecznik ZUS.

Warto dodać, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił na stronie internetowej eSkladka.pl specjalny kalkulator, który pomoże przedsiębiorcom obliczyć podstawę wymiaru składek za styczeń 2020 roku. Dzięki temu prowadzący firmę sprawdzą, czy mogą skorzystać z „małego ZUS”.

„Mały ZUS” to oferta m.in. dla osób, które prowadziły działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni, a przychód z działalności nie przekroczył 30-krotności minimalnego wynagrodzenia z roku poprzedniego (w 2018 r. była to kwota 63 tys. zł). - W 2019 roku minimalne wynagrodzenie wynosiło 2250 zł, a trzydziestokrotność tej kwoty to 67 500 zł. Jeśli przedsiębiorca prowadził firmę krócej niż rok, to limit przychodów należy wyliczyć proporcjonalnie do czasu prowadzonej działalności. Aby skorzystać w danym roku z „małego ZUS”, trzeba prowadzić działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub innych przepisów szczególnych – dodaje Krystyna Michałek.

Z „małego ZUS-u” nie mogą skorzystać osoby, które:

  • w poprzednim roku prowadziły działalność gospodarczą krócej niż 60 dni (podlegały ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzenia tej działalności krócej niż 60 dni);
  • rozliczały się w formie karty podatkowej i korzystały ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT;
  • podlegały ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu także z tytułu innej pozarolniczej działalności (np. jako twórca, artysta, wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej);
  • spełniają warunki do opłacania preferencyjnych składek, tj. składek od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia (osoby te będą mogły skorzystać z małego ZUS nie wcześniej niż po ustaniu tego okresu);
  • wykonują dla byłego bądź obecnego pracodawcy to, co robiły dla niego, jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska