- Czasy są niepewne, za wschodnią granicą toczy się wojna, inwestowanie jest niczym ruletka, ale działalność pozarolnicza może być tzw. drugą nogą dla gospodarstwa - mówi Henryk Kiełkowski, rolnik z miejscowości Nowopole (pow. lipnowski), który od wielu lat świadczy usługi rolnicze i jest z tego zadowolony. Zajmuje się głównie siewami i zbiorem płodów rolnych. Ma już stałych klientów, rozwija działalność.
Państwowa ziemia rolna - ile jej jest?
Przybywa chętnych do świadczenia usług
Po pierwszą pomoc na ten cel sięgnął już w 2004 roku, w ramach programu SAPARD, potem korzystał jeszcze z innych programów. W minionym roku otrzymał wsparcie na dwie nowe maszyny.
Jego zdaniem każdy kto zamierza wystąpić o pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej, powinien sprawdzić lokalny rynek, najlepiej poszukać niszy.
To też może Cię zainteresować
- Od pewnego czasu mówi się, że na rynku takich usług jest już ciasno, jednak kolejne osoby wciąż znajdują dla siebie miejsce - zauważa gospodarz.
Bezzwrotne premie cieszą się dużym zainteresowaniem
Nabór wniosków na operacje typu „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich” trwa od 28 lutego, zakończy się 28 kwietnia 2022 r.
Pomoc ma charakter bezzwrotnej premii, a jej wysokość zależy od liczby nowo utworzonych miejsc pracy.
- I to jest lepsze niż zwrot w formie dofinansowania - uważa Henryk Kiełkowski.
Jolanta Sobecka, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa twierdzi, że w Kujawsko-Pomorskiem zainteresowanie wsparciem na działalność pozarolniczą jest duże: - Wnioskodawcy mają szereg pytań dotyczących między innymi: wysokości premii, rodzaju działalności i związanymi z tym kodami PKD oraz inwestycjami na jakie mogą wykorzystać premię.
Dodaje, że na szczególną uwagę zasługuje fakt, że premię można przeznaczyć tylko i wyłącznie na działalności wskazane w załączniku do rozporządzenia z omawianego poddziałania.
- W biznesplanie powinny być wskazane inwestycje w środki trwałe stanowiące co najmniej 70% kwoty pomocy, których wartość nie przekracza cen rynkowych - podkreśla dyrektor Sobecka. - Inwestycje w środki trwałe muszą zapewnić uzyskanie najlepszych efektów z danych nakładów. Zakup może dotyczyć tylko nowych maszyn, urządzeń, środków transportu oraz wyposażenia, przy czym planowane wydatki na zakup samochodu osobowego nie mogą stanowić więcej niż 50% kwoty pomocy.
Trzeba utworzyć co najmniej jedno miejsce pracy
Agencja podkreśla, że wnioskodawca zobowiązany jest do utworzenia co najmniej jednego miejsca pracy, związanego bezpośrednio z podejmowaną działalnością pozarolniczą objętą pomocą i planowana działalność powinna być dochodowa.
- W związku z nowelizacją rozporządzenia oraz nowym formularzem wniosku o przyznanie pomocy i biznesplanu należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe wypełnianie formularzy zgodnie z instrukcjami zamieszczonymi na stronie internetowej agencji - zauważa dyrektor Sobecka.
To też może Cię zainteresować
Informacje na temat poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 udzielane są w punktach informacyjnych w siedzibach biur powiatowych i oddziałów regionalnych ARiMR.
Więcej informacji na temat tego wsparcia można znaleźć na stronie internetowej: www.gov.pl/web/arimr.
