MŚ 2022. 40 lat od zerwania stosunków dyplomatycznych
Rywalizacja między dwoma narodami, które zerwały stosunki dyplomatyczne ponad 40 lat temu, odbędzie się ze zwiększonymi środkami bezpieczeństwa. Organizatorzy chcą zapobiec wybuchowi napięć w związku z zamieszkami, które ogarnęły Iran od śmierci 22-letniej Mahsy Amini w areszcie 16 września.
W geście solidarności przed meczem Federacja Piłki Nożnej Stanów Zjednoczonych tymczasowo wystawiła flagę narodową Iranu bez godła Republiki Islamskiej, co według państwowych mediów doprowadziło Teheran do złożenia skargi do FIFA.
Katar, który ma silne powiązania z Waszyngtonem i przyjazne stosunki z Teheranem, chce zbudować dobrą reputację, zapewniając bezpieczny mundial bez jakichkolwiek incydentów, wzmocnił więc zasady bezpieczeństwa podczas meczów Iranu. Zakazał również wnoszenia na stadiony niektórych przedmiotów uznanych za podżegające, takich jak przedrewolucyjna flaga Iranu.
Po piątkowym zwycięstwie Iranu z Walią wysłano grupy sił porządkowych, aby "rozwiązać niewielką liczbę sprzeczek" między irańskimi kibicami poza stadionem, powiedział katarski urzędnik, dodając, że incydenty zostały zakończone "szybko", aby powstrzymać dalsze spięcia.
"Nie wezmę udziału we wtorkowym spotkaniu, ponieważ nie czuję się bezpiecznie w Katarze" - przyznała irańsko-kanadyjska kibicka Azi, odmawiając przy tym podania swojego nazwiska. Miała na sobie koszulkę z napisem "Kobiety, życie, wolność" – slogan protestów w Iranie.
"Katar prowadzi ten sam system cenzury, który obowiązuje w Iranie... FIFA również jest winna" - podkreśliła w rozmowie z Reutersem opowiadając o tym, jak została zatrzymana przez ochronę stadionu ze względu na swój strój.
37-letnia Hila Yadegar planuje być na meczu, aby okazać wsparcie protestującym, mimo że ona i jej mąż byli przez krótki czas przetrzymywani przez strażników stadionowych podczas spotkania Iran - Walia, i pomimo wyrażania niepokoju dotyczącego bezpieczeństwa w państwie Zatoki Perskiej. "Ustawiłam krzesło pod drzwiami w naszym pokoju w hotelu, mimo że był zamknięty” – przyznała kibicka, która pracuje w szpitalu w Kanadzie.
Ogólnokrajowe zamieszki w Iranie
Przedstawiciel Kataru, zapytany o obawy fanów dotyczące bezpieczeństwa i skargi na ograniczenia, powiedział, że władze zapewniają, że każdy mecz podczas mundialu będzie "bezpieczny i przyjazny dla wszystkich widzów". Przedmioty, które "mogłyby zwiększyć napięcie i zagrozić bezpieczeństwu kibiców", nie będą dozwolone na stadionach, dodał urzędnik.
Polityka od początku ma swój wpływ na turniej, pierwszy odbywający się na Bliskim Wschodzie. Drużyna Iranu, będąca pod presją, by stanąć po stronie protestujących, odmówiła zaśpiewania hymnu narodowego w swoim pierwszym meczu z Anglią, który przegrała 2:6. Piłkarze zaśpiewali jednak hymn przed drugim spotkaniem wygranym 2:0 z Walią.
Ogólnokrajowe zamieszki w Iranie stanowią jedno z najodważniejszych wyzwań stwarzanych przez obywateli dla teokracji od czasu rewolucji islamskiej z 1979 roku. Waszyngton nałożył sankcje na irańskich urzędników za śmiertelne tłumienie protestów.
Stany Zjednoczone i Iran zerwały formalne stosunki dyplomatyczne w 1980 roku. Gdy ich drużyny piłkarskie starły się na mistrzostwach świata w 1998 roku atmosfera była wręcz wroga. Iran zwyciężył 2:1 w tym spotkaniu, nazywanym przez media tego kraju "matką wszystkich meczów piłkarskich". PAP
