MŚ w Londynie dzień 9: Mamy medal! Lićwinko brąz! Baumgart w finale! Panowie też dali radę [zdjęcia]

Tomasz Froehlke
Kamila Lićwinko
Kamila Lićwinko Andrzej Banaś
Kamila Lićwinko zdobyła siódmy medal dla Polski! Iga Baumgart (BKS Bydgoszcz) pobiegła znakomicie na ostatniej zmianie sztafety 4x400 m i wprowadziła Polskę do niedzielnego finłału mistrzostw świata w Londynie. Świetnie spisała się również męska sztafeta 4x400 m, która również wystąpi w finale.

Źle się zaczęły zawody dla Lićwinko w skoku wzwyż. Dopiero w drugiej próbie pokonała 1,92 cm, również w drugiej 1,95 cm, a w trzeciej 1,97 m. Przepustkę do walki o medali dał jej perfekcyjny skok na 1,99 w pierwszej próbie. Ale również w pierwszej próbie pokonała ją Julia Levczenko (Ukraina), a potem w pierwszej próbie skoczyła 2,01 Maria Lastitskene. Lićwinko opuściła ostatnią próbę na 2,01 i przeniosła na 2,03. Ta jednak okazła się nieudana.

Złoty medal zdobyła Lastitskene (dawniej Kuczina), która skoczyła 2,03 m przed Levczenko (2,01).

Pod nieobecność Justyny Święty to właśnie Baumgart kończyła sztafetę 4x400 m.

Na pierwszej zmianie świetnie pobiegła Małgorzata Hołub, a po biegach drugiej Patrycji Wyciszkiewicz i trzeciej Martyny Dąbrowskiej Polski zaczynały jako czwarte i goniły Niemki, żeby być na trzecim miejscu. Baumgart z każdą chwilą się zbliżała do Laury Muller, ale nie dała rady. Ale Polski osiągnęły swój najlepszy wynik w sezonie (3.26,47) i awansowały z szóstym czasem do finału. Brawo!

Poza zasięgiem wydają się Amerykanki (3.21,66) oraz Jamajki (3.23,64). Groźne będą Nigeryjki (3.25,40). Ale w finale jest wszystko możliwe.

Znakomicie pobiegła również męska sztafeta 4x400 m w składzie Kajetan Duszyński, Łukasz Krawczuk. Tymoteusz Zimny i Rafał Omelko. Zajęła drugie miejsce w swojej serii również uzyskując najlepszy czas w sezonie - 3.01,78!

Marcin Krukowski zajął 9. miejsce w finale rzutu oszczepem (82,01). Do ścisłej serii finałowej zabrakło mu ponad 1,5 metra.

W finale 4x100 m na ostatniej zmianie kontuzji doznał Usain Bolt. To był ostatni bieg w karierze tego wspaniałego sprintera.
'
Wyniki sobotnich finałów
Kobiety: 100 m ppł. 1. Sally Pearson (Australia) - 12.59, 2. Dawn Nelson (USA) - 12,63, 3. Pamela Dutkiewicz (Niemcy) - 12,72; 4x100 m: 1. USA - 41,82, 2. Wielka Brytania - 42,12, 3. Jamajka - 42.19.
Mężczyźni: 5000 m 1. Muktar Edis (Etiopia) - 13.32,79, 2. Mo Farah (W. Brytania) - 13.33,22, 3. Paul Chelimo (USA) - 13.33,30; oszczep 1. Johannes Vetter (Niemcy) - 89,89, 2. Jakub Vadjejch (Czechy) - 89,73, 3. Petr Frydych (Czechy) - 88,32; dziesięiobój: 1. Kevin Mayer (Francja) - 8768 pkt. 2. Rico Freimuth (Niemcy) - 8564, 3. Kai Kazmirek (Niemcy) - 8488; 4x100 m: 1. Wielka Brytania - 37,47, 2. USA - 37,52, 3. Japonia - 38,04.

Sportowe Podsumowanie Weekendu - odcinek 20.