https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

MSWiA nie chce policjantów z MO. U nas może odejść 22 mundurowych

Maciej Czerniak
- Policjanci zaczynający służbę w Milicji Obywatelskiej mogą pozostać w służbie, ale nie będą pełnić funkcji kierowniczych.
- Policjanci zaczynający służbę w Milicji Obywatelskiej mogą pozostać w służbie, ale nie będą pełnić funkcji kierowniczych. Fot. Piotr Krzyżanowski/zdjęcie ilustracyjne
Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA, nie widzi w szeregach policji miejsca dla 474 funkcjonariuszy z całej Polski. Przestaną być kierownikami.

- Policjanci zaczynający służbę w Milicji Obywatelskiej mogą pozostać w służbie, ale nie będą pełnić funkcji kierowniczych - powiedział pytany przez dziennikarzy o te kwestie Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w MSWiA.

- Minęło 26 lat od powstania polskiej policji - do słów wiceszefa resortu odwołuje się Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSWiA. Zieliński zapowiada: - Ciągle w wielu miejscach funkcję kierowniczą pełnią ci, którzy zaczynali w MO, w ZOMO, a zdarza się jeszcze, że i w SB. Czas najwyższy, by wolna Polska dała szansę młodszym - zaznacza Jarosław Zieliński. Wiceminister powiedział również, że funkcje kierownicze obejmowane są w trybie powołania, zatem także w takim trybie może nastąpić odwołanie.

Czystki w policji. Pracę ma stracić kilkuset byłych pracowników Milicji Obywatelskiej

W całej Polsce oficerów policji, którzy zaczynając swoją służbę jeszcze przed rokiem 1990 doczekali się awansu na stanowiska naczelników i komendantów jest 474.

W garnizonie kujawsko-pomorskim już dwaj policjanci złożyli raporty o przejście na emeryturę. To komendant powiatowy w Mogilnie i zastępca komendanta miejskiego w Bydgoszczy. W sumie mundurowych, którzy kwalifikują się bądź to do odejścia na emeryturę, bądź przesunięcia na inne niekierownicze stanowiska jest u nas 22.

- Służbę przed rokiem 1990 rozpoczynało 13 naczelników wydziałów w komendach miejskich i powiatowych, 3 naczelników z komendy wojewódzkiej i 4 komendantów komisariatów - wylicza podinsp. Monika Chlebicz, rzeczniczka prasowa Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy.

Zapowiedzi oczyszczenia szeregów policji z tych mundurowych, którzy zasilali szeregi formacji jeszcze przed okresem transformacji pojawiały się już wcześniej. Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku ze stanowiska szefa KWP odszedł nadinsp. Krzysztof Zgłobicki. Policjanci na nowego komendanta, wtedy jeszcze szefa zarządu CBŚP w Bydgoszczy, Pawła Spychałę, musieli czekać prawie trzy miesiące. W policji nie brakowało komentarzy, że zapowiadane zmiany to konsekwencja zapowiedzi MSWiA o „czyszczeniu” szeregów z funkcjonariuszy, którzy służbę zaczynali jeszcze za dawnego ustroju.

Pod koniec ubiegłego roku na stanowiskach było 9 komendantów, którzy pracę zaczęli jeszcze w szeregach MO. A w całej Polsce policjantów z tak długim stażem służby było około 4 tysięcy.

Jarosław Hermański, przewodniczący Kujawsko-Pomorskiego NSZZ Policjantów: - Sam mam ponad 27-letni staż pracy. Zaczynałem w pierwszej połowie lat 80. Nie podobało mi się wiele w tamtym systemie, dlatego musiałem pożegnać się na parę lat ze służbą. Przecież większość tych policjantów, którzy zaczynali w milicji, pracowało na ulicy, nie miało związku z innymi działaniami MO.

***
Pogoda na dziś, 23.10.2016, wideo: TVN Meteo Active/x-news

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Y
YnoiwrukWTyremE

Oto sedno polityki historycznej.Represjonowanie i prześladowanie ludzi,którzy służyli w strukturach państwa w poprzednim systemie.

a
a świstak siedzi i zawija

No to Sądy będą miały pełne ręce roboty.Za procesy i odszkodowania nie zapłaci tych dwóch pacanów ale My społeczeństwo i to ma być niby sprawiedliwe tak-? Czysta hipokryzja obłuda i działania pod publiczkę dla ciemnego ludu,który wszystko kupi.

T
Tom

Proponuję czyszczenie w rządzie, wszyscy co zdobyli wykształcenie za czasów komuny pakować walizki.... Wszyscy powinni być równi.... 

n
nek

Szanowni decydenci dlaczego nię zrzekniecie się dypłomów uzyzkanychw latcj PRLu

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska