- To kolejny akcent w przestrzeni miasta przygotowany specjalnie z myślą o setnej rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski. W ramach wydarzeń „Bydgoszcz jest Polska 1920” ogłosiliśmy konkurs na projekt muralu związanego z okrągłą rocznicą. Wygrała praca architekta Dawida Celka - przypominają urzędnicy ratusza.
Mural powstał na szczytowej ścianie budynku przy ul. Karpackiej 39 na Wzgórzu Wolności. Projekt odwołuje się do historycznego wydarzenia - przekazania symbolicznego klucza do miasta przez niemieckiego burmistrza Bromberg’a Huga Wolfa polskiemu prawnikowi Janowi Maciaszkowi, który stał się pierwszym komisarycznym prezydentem polskiej Bydgoszczy. Symbol klucza jest mocny, czytelny i kompozycyjnie rozpoznawalny nawet z dużej odległości. - Sam wizerunek klucza to oryginalny zachowany historyczny klucz, który znajduje się w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy - czytamy w komunikacie z Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Przypomnieć jednak należy, że odwzorowanie tego oryginału zostało naniesione do projektu dopiero po krytyce miłośników historii Bydgoszczy, którzy wytknęli błąd w pierwotnej pracy.
Konkursy w ramach świętowania stulecia
- Konkurs na projekt i wykonanie muralu „100-lecie Powrotu Bydgoszczy do Polski” to jeden w z wielu z konkursów z okazji powrotu Bydgoszczy w granice Rzeczypospolitej.
- W ten sposób wyłoniono również zwycięski projekt logotypu, który będzie oficjalną identyfikacją graficzną miasta związaną z obchodami w 2020 roku (wykorzystywany do celów popularyzatorskich, promocyjnych i korespondencyjnych).
- Rozpisano również konkurs na wydarzenia promujące obchody setnej rocznicy Bydgoskiej Niepodległości, na który zgłoszono 58 projektów. Komisja wybrała 20 zwycięskich projektów, na które miasto przeznaczy 200 tys. zł.
- Wśród wybranych projektów znalazły się m. in. „Bydgoszcz – 100 lat na taśmie filmowej” Kina Pomorzanin, „100 obrazów na stulcie” organizowane przez Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, bicie monety jubileuszowej, „Poznaj bydgoskie marki Starówki po 1920 r.”, „Bydgoskie szlaku ku Niepodległości” czy słuchowisko Teatru Polskiego Radia.
