Zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem festiwalu będzie w tym roku koncert inauguracyjny, na którym usłyszymy "Polskie Requiem" Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej i Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie. Randze koncertowi dodaje fakt, że odbędzie się on z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
17 koncertów w salach trzech miast
Ale to nie wszystko. - Musica Antiqua Europae Orientalis to także chorał gregoriański, muzyka cerkiewna i bizantyjska, średniowieczne misterium i europejska muzyka dawna, arcydzieła wieków XVIII i XIX oraz dzieła współczesne, muzyka klezmerska, śpiew synagogalny, a nawet muzyka Tybetu. Łącznie będzie to 17 koncertów w bydgoskiej filharmonii oraz zabytkowych kościołach Torunia i Chełmży, które zaplanowano od 11 września do 2 października.
Ruszyła przedsprzedaż
- W naszych kasach oraz EMPiKach są już dostępne bilety. Na razie oferujemy je w przedsprzedaży w cenie od 10 do 20 złotych, ale po 4 września będą już kosztować od 15 do 30 w zależności od koncertu - zachęca Mariusz Talkowski z działu promocji FP.
Przypomnijmy. MAEO to niezwykle prestiżowa impreza, która swój początek bierze od roku 1966. Jest bardzo ważnym forum spotkań historyków, muzykologów, bizantynologów, wykonawców i teoretyków muzyki ze Wschodu i Zachodu. W tym roku jej przewodnią ideą będzie temat "Muzyka różnych kultur Wschodu i Zachodu". - I właśnie w tym duchu przebiegać będą prezentacje festiwalowe, w których wezmą udział międzynarodowej sławy wykonawcy - dodaje Talkowski.