Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum kupiło dwór Orpiszewskich

Renata Kudeł
Dwór w Kłóbce - fotografia z okresu międzywojennego
Dwór w Kłóbce - fotografia z okresu międzywojennego Nadesłane - muzeum
Po dwóch latach starań Piotra Nowakowskiego, dyrektora Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, kupiono - z pieniędzy samorządu województwa kujawsko-pomorskiego - zespół dworsko-parkowy w Kłóbce.

- Tym samym rozpoczął się proces tworzenia Muzeum Wsi Kujawskiej w Kłóbce - mówi z satysfakcją Piotr Nowakowski, dyrektor MZKiD. Koncepcja muzeum opiera się na wykorzystaniu istniejącego, niezwykle malowniczego położenia wsi określanej w literaturze XIX w mianem "Perły Kujaw". Głównymi elementami spójnego układu przestrzennego będą istniejący, neogotycki kościół z l. 80 XIX w., dawna wieś, czyli Kujawsko-Dobrzynski Park Etnograficzny (otwarty w 1993 r.) oraz zespół dworsko-parkowy (ukształtowany w l. 1830-1884). Przejęcie zespołu dworsko-parkowego było jedyną możliwością powiększenia terenu skansenu, który obejmował powierzchnię tylko 5 ha.
Dzięki zakupowi przylegających gruntów muzeum dysponuje obecnie terenem o powierzchni 13 ha, który zamyka się w granicach wytyczonych przez istniejący układ dróg lokalnych i las. Dodatkowo teren ten przecina głęboka dolina rzeki Lubieński z malowniczym zbiornikiem wodnym o pow. 0,5 ha. W tegorocznym budżecie województwa znalazły się również środki na opracowanie dokumentacji projektowej odbudowy dworu i zagospodarowania parku. Istniejący dwór zostanie zaadoptowany na muzeum szlachty kujawskiej. Włocławskie muzeum posiada liczne zbiory tzw. "mienia podworskiego" z terenu Kujaw, które dzięki realizacji projektu wrócą do swojego naturalnego środowiska. - Dodatkowym argumentem dla ulokowania takiego muzeum w Kłóbce są patriotyczne tradycje dawnych właścicieli miejscowości - rodziny Orpiszewskich oraz postać mieszkającej tu Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej, narzeczonej Fryderyka Chopina i muzy Juliusza Słowackiego - mówi P{iotr Nowakowski.
Park dworski w Kłóbce z doliną i spiętrzeniem rzeki Lubieńki należy do najładniejszych tego typu założeń nie tylko na Kujawach. Występuje tu wiele gatunków unikatowego starodrzewia. Docelowo będzie zachowany jego naturalistyczny charakter. Po odtworzeniu głównych szlaków spacerowych powstanie park o charakterze ogrodu botanicznego.
Obecnie skansen w Kłóbce odwiedza rocznie ok. 20 tys. osób. Dotychczasowe działania Muzeum na terenie skansenu w Kłóbce zostały już dwukrotnie nagradzane przez Ministra Kultury w Ogólnopolskim Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku - w 1994 i 2009 r. Atutem Kłóbki jest też niezwykle dogodne położenie w odległości 3 km od drogi krajowej E75 i stacji kolejowej Wiktorowo. Perspektywy w tym względzie też są bardzo ciekawe ze względu na planowany w odległości ok. 6 km zjazd z autostrady A-1.
W perspektywie najbliższych lat Kłóbka będzie miała szanse stać się niezwykłą atrakcją turystyczną i wizytówką województwa kujawsko-pomorskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska