Druga wystawa nawiązała do 650-lecia Przyłubia, bo ta podsolecka wieś osadzona została na prawie chełmińskim w roku 1359 (Solec na prawie magdeburskim w roku 1325).
O historii soleckiego muzeum opowiedział nam Rafał Kubiak, dyrektor placówki. A o tym, co przygotowują z okazji 10-lecia Muzeum Solca - Łukasz Wojtecki. W środę 30 stycznia o godz. 17 zaprasza na otwarcie wystawy pn. „Nabytki muzeum”. To już dziesiąta odsłona „Nabytków” w tej placówce muzealnej. Co roku prezentuje się wszystko, co w minionym czasie udało się uzyskać dla muzeum. Mieszkańcy Solca przynoszą swe zbiory, bądź udostępniają. Ale bywa też, że trafiają się super okazje.
Rarytasy pierwszej klasy
- Jesienią 2018 roku ekipa rozbierająca budynek obok dworca PKP zupełnie przypadkowo odkryła sztandar - opowiada Łukasz Wojtecki z soleckiego muzeum. - Robotnicy przekazali znalezisko panu Dariuszowi Kamińskiemu. Było tak zabrudzone, że nie można było zobaczyć, co kryją napisy na sztandarze. Po podwójnym praniu okazało się, że to sztandar związku zawodowego kolejarzy z drugiej połowy lat 40. XX wieku. Ale roku na sztandarze nie ma...
Więcej wiadomości z Solca Kujawskiego i okolic na www.pomorska.pl/solec kujawski[/a]
Pan Kamiński przekazał sztandar nam, więc na podstawie zdjęć z tuż powojennych marszów 1-majowych byliśmy w stanie określić wiek eksponatu. Niestety, sztandar jest bez drzewca. Nie wiemy też, jak się znalazł w budynku obok soleckiego dworca. Ale będzie też okazja pokazać więcej ciekawych eksponatów.
Św. Stanisław, patron Solca
Będą też pamiątki po piekarni PSS, zamkniętej w zeszłym roku. Będą łopaty piekarnicze, maszyna - jak się uda ją zmieścić - do wypieku bułek, etykiety itp. A 11 kwietnia kolejna wystawa - mija 1040 rocznica śmierci św. Stanisława, patrona Solca Kujawskiego.
Więcej wolnego od 2019 roku?