Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Solca wzbogaca swe zbiory. Zobacz na wystawie!

(ms)
Gości oprowadza m.in. Anna Nakielska, stażystka.
Gości oprowadza m.in. Anna Nakielska, stażystka. Maja Stankiewicz
Na pierwszej w tym roku wystawie w Villi Anna oglądać można eksponaty, które muzeum kupiło w ubiegłym roku lub otrzymało w darze.

To już tradycja, że soleckie muzeum rozpoczyna rok od prezentacji swoich nabytków. Najwięcej darów przynoszono do placówki zaraz po powstaniu muzeum, pięć lat temu. Ale i teraz - przyznaje Rafał Kubiak, dyrektor Muzeum Solca im. Księcia Przemysła - nabytków jest na tyle dużo, że można przygotować ekspozycję.

- Nie wszystkie podarowane nam pamiątki są na niej prezentowane - przyznaje dyrektor. - Staraliśmy się jednak pokazać choćby jeden lub dwa eksponaty otrzymane od każdego z darczyńców. Pokazujemy też to, co kupiliśmy w minionym roku lub pozyskaliśmy w inny sposób.

Bo zobaczyć można m.in. ciekawe monety z XVII i XIX wieku, które znalezione zostały podczas prac archeologicznych zleconych w ubr. przez muzeum, a prowadzonych na terenie Solca.

Zobacz również: W dawnej fabryce robią Muzeum Toruńskiego Piernika

Wśród kupionych na aukcji przedmiotów są m.in. trzy odznaki Soleckiego Bractwa Kurkowego z czasów dwudziestolecia międzywojennego. - Są bardzo efektowne. Na pewno umieszczone zostaną potem na naszej wystawie stałej o dziejach Solca Kujawskiego i okolic - informuje Rafał Kubiak.

Muzeum wzbogaciło się też o wiele archiwalnych zdjęć. Trafiły tu także pamiątki po budowniczym zabytkowej Villi Anna, w którym muzeum się mieści. Chodzi o mistrza budowlanego Roberta Schillera.

Firma należąca do tej rodziny wzniosła w XIX wieku i wcześniej wiele znaczniejszych budowli w mieście m.in. "biały" kościół, a także budynek soleckiego ratusza. Cenne pamiątki po Robercie Schillerze m.in. narzędzia budowlane, którymi się posługiwał czy zbiór książek z jego domowej biblioteki, głównie religijnych, bo rodzina była bardzo wierząca - ofiarowali muzeum wnukowie. Potomkowie Roberta Schillera: Jadwiga Szymaniak oraz Jerzy i Norbert Szatkowscy nie mieszkają już w Solcu Kujawskim, ale soleckiemu muzeum ofiarowali rodzinne pamiątki.

Muzealne zbiory wzbogaciły się też m.in. o obraz "Maki" pędzla Pawła Kulina. Prace tego soleckiego malarza zdobią wiele miejscowych domów. Obraz muzeum podarowała Helena Kubiak.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska