https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy

Roman Laudański
Tu nie obowiązuje zakaz dotykania eksponatów.
Tu nie obowiązuje zakaz dotykania eksponatów. Fot. Mateusz Bosiacki, Gazeta Pomorska
W przyszłym roku zostanie otwarte w Bydgoszczy Muzeum Wojsk Lądowych z filiami w Toruniu, Poznaniu, Wrocławiu i Żaganiu. - Wzrośnie prestiż naszej placówki - nie ukrywa Arkadiusz Kaliński, dyrektor bydgoskiego Pomorskiego Muzeum Wojskowego.

www.pomorska.pl/bydgoszcz

Więcej informacji z Bydgoszczy na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz

- W roku 2009 opracowana została w Ministerstwie Obrony Narodowej "Koncepcja rozwoju muzealnictwa wojskowego" która systematyzuje działalność muzealniczą w resorcie obrony narodowej - wyjaśnia Departament Prasowo-Informacyjny MON. - Koncepcja przewiduje między innymi utworzenie Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy na bazie obecnie funkcjonującego Pomorskiego Muzeum Wojskowego. Pomorskie Muzeum Wojskowe w Bydgoszczy ulega wyłącznie przekształceniu nie zmieniając swoich dotychczasowych zadań, a koncentrując się bardziej na tradycjach i współczesności polskich Sił Lądowych. Planowane jest również tworzenie oddziałów zamiejscowych Muzeum Wojsk Lądowych w Poznaniu, Toruniu, Wrocławiu i Żaganiu.

Zgodnie z nowa koncepcją resortu obrony powstaną w całym kraju muzea poszczególnych rodzajów wojsk. Jest już Muzeum Marynarki Wojennej, w Dęblinie powstanie Muzeum Sił Powietrznych (z filią w Koszalinie), a Bydgoszcz zajmie się wojskami lądowymi.

- 12 września przyszłego roku, w Święto Wojsk Lądowych uroczyście otworzymy nowe muzeum - informuje Arkadiusz Kaliński, dyrektor Pomorskiego Muzeum Wojskowego. - Dotychczasowe izby tradycji i muzea w Toruniu, Poznaniu, Wrocławiu i Żaganiu zostaną nam podporządkowane i podniesione do rangi muzeów, co umożliwi lepszą opiekę nad zgromadzonymi eksponatami.
Nie ulegnie zmianie adres muzeum - nowe również będzie mieścić się przy ul. Czerkaskiej w Bydgoszczy. Planowane są remonty placówki, ale - niestety - PMW ma tyle eksponatów - szczególnie samolotów i pojazdów pancernych, że po prostu nie mieszczą się one na obecnym terenie. Dwa lata temu PMW wystąpiło do miasta o możliwość przejęcia na ekspozycję pobliskiego skweru, ale miasto nie wyraziło na to zgody. W ubiegłym roku powstał nowy pomysł, aby największe eksponaty ustawić na terenie byłej fabryki nitrogliceryny (D.A.G.), podpisano nawet list intencyjny w tej sprawie (między prezydentem, Muzeum Okręgowym a PMW), ale nic nie ruszyło z miejsca.

- Mógłby powstać tam ośrodek historyczno-rekonstrukcyjny jako uzupełnienie podziemnej trasy turystycznej - dodaje dyrektor PMW. - Tam jest miejsce do prezentowania sprzętu ciężkiego oraz możliwość urządzania np. przejażdżek pojazdami historycznymi.

W filiach Muzeum Wojsk Lądowych prezentowane będą zbiory wojsk artyleryjskich i rakietowych (Toruń), wojsk pancernych (Poznań i Żagań) oraz inżynieryjnych (Wrocław). U nas dominowałyby zbiory wyposażenia i broni piechoty i wojsk zmechanizowanych.
Udostępnij

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jacek
Pomorskie Muzeum Wojskowe fetuje wielkie otwarcie nowego muzeum wojsk lądowych a do dzisiaj nie ma żadnych uzgodnień z ekspozycjami w Żaganiu, Toruniu, Wrocławiu, Poznaniu. Jest to wszystko jeszcze w fazie projektu. Proszę nie lekceważyć mocy tzw czynnika społecznego który nie zawsze chętnie będzie chciał oddać lata pracy jako społecznik. Ekspozycje w Żaganiu Poznaniu Wrocławiu i Toruniu to zatrudnienie po 1 do 2 etatów a pozostała 98% to praca społeczników. PMW to 22 etaty. Muzeum nie jest w stanie rozwinąć się bez zaplecza i "ZACHEM-u", którego nie jest właścicielem. Ciekawe kto poniesie milionowe nakłady. Aplikacja ESK Bydgoszczy złożona, ale wybory już blisko. Nie ma ludzi nie zastąpionych Panie Dyrektorze PMW.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska