Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy

  Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy

  Roman Laudański

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W przyszłym roku zostanie otwarte w Bydgoszczy Muzeum Wojsk Lądowych z filiami w Toruniu, Poznaniu, Wrocławiu i Żaganiu. - Wzrośnie prestiż naszej placówki - nie ukrywa Arkadiusz Kaliński, dyrektor bydgoskiego Pomorskiego Muzeum Wojskowego.
  Tu nie obowiązuje zakaz dotykania eksponatów.

  Tu nie obowiązuje zakaz dotykania eksponatów. ©Fot. Mateusz Bosiacki, Gazeta Pomorska

  www.pomorska.pl/bydgoszcz


  Więcej informacji z Bydgoszczy na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz  - W roku 2009 opracowana została w Ministerstwie Obrony Narodowej "Koncepcja rozwoju muzealnictwa wojskowego" która systematyzuje działalność muzealniczą w resorcie obrony narodowej - wyjaśnia Departament Prasowo-Informacyjny MON. - Koncepcja przewiduje między innymi utworzenie Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy na bazie obecnie funkcjonującego Pomorskiego Muzeum Wojskowego. Pomorskie Muzeum Wojskowe w Bydgoszczy ulega wyłącznie przekształceniu nie zmieniając swoich dotychczasowych zadań, a koncentrując się bardziej na tradycjach i współczesności polskich Sił Lądowych. Planowane jest również tworzenie oddziałów zamiejscowych Muzeum Wojsk Lądowych w Poznaniu, Toruniu, Wrocławiu i Żaganiu.


  Zgodnie z nowa koncepcją resortu obrony powstaną w całym kraju muzea poszczególnych rodzajów wojsk. Jest już Muzeum Marynarki Wojennej, w Dęblinie powstanie Muzeum Sił Powietrznych (z filią w Koszalinie), a Bydgoszcz zajmie się wojskami lądowymi.

  - 12 września przyszłego roku, w Święto Wojsk Lądowych uroczyście otworzymy nowe muzeum - informuje Arkadiusz Kaliński, dyrektor Pomorskiego Muzeum Wojskowego. - Dotychczasowe izby tradycji i muzea w Toruniu, Poznaniu, Wrocławiu i Żaganiu zostaną nam podporządkowane i podniesione do rangi muzeów, co umożliwi lepszą opiekę nad zgromadzonymi eksponatami.
  Nie ulegnie zmianie adres muzeum - nowe również będzie mieścić się przy ul. Czerkaskiej w Bydgoszczy. Planowane są remonty placówki, ale - niestety - PMW ma tyle eksponatów - szczególnie samolotów i pojazdów pancernych, że po prostu nie mieszczą się one na obecnym terenie. Dwa lata temu PMW wystąpiło do miasta o możliwość przejęcia na ekspozycję pobliskiego skweru, ale miasto nie wyraziło na to zgody. W ubiegłym roku powstał nowy pomysł, aby największe eksponaty ustawić na terenie byłej fabryki nitrogliceryny (D.A.G.), podpisano nawet list intencyjny w tej sprawie (między prezydentem, Muzeum Okręgowym a PMW), ale nic nie ruszyło z miejsca.

  - Mógłby powstać tam ośrodek historyczno-rekonstrukcyjny jako uzupełnienie podziemnej trasy turystycznej - dodaje dyrektor PMW. - Tam jest miejsce do prezentowania sprzętu ciężkiego oraz możliwość urządzania np. przejażdżek pojazdami historycznymi.

  W filiach Muzeum Wojsk Lądowych prezentowane będą zbiory wojsk artyleryjskich i rakietowych (Toruń), wojsk pancernych (Poznań i Żagań) oraz inżynieryjnych (Wrocław). U nas dominowałyby zbiory wyposażenia i broni piechoty i wojsk zmechanizowanych.
  Udostępnij
  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018

  Wiadomości z Bydgoszczy