Szubin uczcił setną rocznicę wybuchu powstania wlkp. Po złożeniu kwiatów na pomniku - mogile powstańczej na cmentarzu zaproszono gości w mury Muzeum Ziemi Szubińskiej. Tu dyrektor placówki Kamila Czechowska odebrała medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis przyznany przez marszałka województwa. Jak wyjaśniał obecny na spotkaniu wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, który medal wręczał, w ten sposób uhonorować chciano zasługi szubińskiego muzeum w gromadzeniu informacji i pamiątek o powstaniu wielkopolskim i powstańcach.
- Traktuję to jako wyróżnienie wszystkich tych, którzy wspierają nasze małe muzeum - mówiła dyrektor Kamila Czechowska odbierając medal. Wspomniała, że placówka ma niewielu pracowników (obecnie 2,5 etatu).
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]
Nie był to jedyny medal wręczony tego dnia w Domu Polskim. Z medalami do Szubina przyjechali także przedstawiciele Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Prezes Tadeusz Musiał przyznał, że zawsze z sentymentem przyjeżdża w te strony, bo jego ojciec, powstaniec wielkopolski, brał udział w walkach pod Rynarzewem. Podczas stoczonej tam bitwy został ciężko ranny...
Goście przywieźli medale „Wierni Tradycji”, które uroczyście wręczono trzem mieszkańcom gminy: Mirosławowi Rzeszowskiemu, Stanisławowi Adamczykowi oraz Zenonowi Kwaskowi.
Z kolei burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski uhonorował osoby, które w szczególny sposób zaangażowaly się w przygotowanie obchodów 100-lecia wybuchu powstania wlkp. w gminie.
Więcej wolnego od 2019 roku?