https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka Marcina Kopczyńskiego

(x)
Mimo młodego wieku ten muzyczny twórca może się pochwalić ciekawym dorobkiem
Mimo młodego wieku ten muzyczny twórca może się pochwalić ciekawym dorobkiem
W najbliższą niedzielę o godz. 19.00 w kościele pw. św. Jadwigi Królowej odbędzie się promocja płyty pt. "Strumień myśli" inowrocławskiego kompozytora Marcina Kopczyńskiego.

W repertuarze znanych wykonawców

M. Kopczyński urodził się w 28 marca 1973 r. w Inowrocławiu. Ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną w Inowrocławiu w klasie fortepianu i rogu. W 1998 r. otrzymał dyplom bydgoskiej Akademii Muzycznej z kompozycji (w klasie prof. F. Woźniaka, z wyróżnieniem) oraz z teorii muzyki.

Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Sztuki (1996,1997). W 1997 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Inowrocławia za utwór na orkiestrę kameralną "Vivax" (1996). W 2000 r. jego 8-głosowy motet "In Te Domine speravi" (1996) znalazł się w finale konkursu New London Choir Choral Composition Prize. Jego utwory i opracowania były wykonywane w wielu miastach Polski, a także w Niemczech i na Ukrainie, często przez renomowanych wykonawców, m.in. pod dyrekcją Zygmunta Rycherta i Jerzego Salwarowskiego w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy oraz na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater"w Częstochowie w 2004 i 2007 r. (Chór PR w Krakowie, dyr. Włodzimierz Siedlik; Schola Cantorum Gedanensis, dyr. Jan Łukaszewski). Utwór "Tutti e soli" (1998) nagrała dla Polskiego Radia Agnieszka Duczmal z Orkiestrą "Amadeus". W 2006 r. "Concerto da camera per chitarra e orchestra d' archi" (2006) zostało po raz pierwszy wykonane przez świetnego, młodego gitarzystę Krzysztofa Meisingera.

Pod kierunkiem sław

Jako pianista Kopczyński bierze udział w wykonaniach swoich utworów (m.in. w 1999 r. brał udział w koncercie polskiej muzyki współczesnej w Hochschule fur Musik und Theater w Hamburgu, wykonując I Sonatę (1995) oraz "Panta Rhei" (1998), występował także w kilku polskich miastach). Umiejętności pianistyczne doskonalił pod kierunkiem prof. J. Drzewieckiego (w szkole średniej i podczas studiów), a także na kursie w Słupsku (u prof. K. Popowej - Zydroń i u prof. A. Tatarskiego).

Kompozytor jest pracownikiem AM w Bydgoszczy, a także akompaniatorem w PSM w Inowrocławiu oraz organistą Parafii św. Jadwigi Królowej w tym mieście. Jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich (od 2006 r.), Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej oraz Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego "Pro Arte", zajmuje się także organizowaniem koncertów, m.in. cyklicznych wieczorów kompozytorskich "Musica Varia Est" w Inowrocławiu.

Nagranie z Agnieszką Duczmal

Płyta "Strumień myśli", która będzie promowana podczas jutrzejszego koncertu zawiera 11 kompozycji. Ukazała się w lipcu br. nakładem firmy fonograficznej Acte Prealable, specjalizującej się w popularyzacji polskiej muzyki klasycznej. W nagraniu wzięli udział: Kornelia Wojnarowska - sopran (inowrocławianka związana obecnie z Krakowem), Marek Moździerz - baryton (dziekan Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy), Krzysztof Meisinger - gitara (laureat wielu międzynarodowych konkursów) oraz Marta Osowska, Witold Kawalec, Marcin Kopczyński - fortepian, a także Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" pod dyrekcją światowej sławy dyrygentki Agnieszki Duczmal.

Podczas koncertu zobaczymy i wysłuchamy: Kornelię Wojnarowską - sopran i kompozytora Marcina Kopczyńskiego - organy. W programie znajdą utwory M. Kopczyńskiego oraz J.S. Bacha ,W.A. Mozarta i J. Ruttera. Wstęp na koncert jest wolny.

Płyta "Strumień myśli" jest dostępna w Polsce i Europie, najłatwiej zamówić ją w internecie (www.merlin.pl, ale będzie ją można kupić w promocyjnej cenie 25 zł po koncercie.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska