Obowiązują nowe przepisy, są obawy. Mowa o ustawie o kołach gospodyń wiejskich. Z możliwości wpisu do Krajowego Rejestru KGW, na 25 kół w gminie Chełmża, skorzystały tylko trzy: Kiełbasin, Drzonówko i Grzegorz.
Do koła w Kiełbasinie należy czternaście osób. Wśród nich są panowie.
- Dostaliśmy 3 tysiące złotych, te pieniądze bardzo nam pomogły. Obawy były, papierologia też - fakt, ale wyszliśmy na prostą i jesteśmy zadowoleni. Ucieszyła nas propozycja cateringu, robimy niezbędne badania. Są też kolejne plany - mówi Ewa Kasprzak, szefowa koła w Kiełbasinie, a zarazem sołtyska.
Przypomnijmy. KGW, które już ma lub uzyska osobowość prawną - wpis do Krajowego Rejestru KGW w ARiMR - może ubiegać się o 3-5 tys. złotych. Na dotacje dla KGW z budżetu państwa przeznaczono w tym roku 40 mln zł. Wnioski należy składać w każdym powiatowym biurze ARiMR u pełnomocnika ds. KGW.
- Panie z KGW Kiełbasin dbają o tradycje kulinarne swojej wsi, stąd też od tego roku oprócz dotychczas znanych już krokietów z grzybami i serem oraz bułeczek cioci Krysi, zaczęły promować kiełbasę słoikową z Kiełbasina - dodaje Katarzyna Orłowska. - Pierwsza degustacja tej domowej wędliny miała miejsce podczas spotkania zorganizowanego w wiejskiej świetlicy z udziałem wójtów i wójcin przybyłych z wielu zakątków kraju w ramach Akademii Wójta. Oprócz wędliny panie pochwaliły się również nowymi strojami uszytymi za pozyskaną jeszcze w roku ubiegłym dotację z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Tutaj również przypominamy: Tak się udały dziesiąte urodziny KGW Kiełbasin [zdjęcia]
Wśród inicjatyw energicznych gospodyń z Kiełbasina, jest projekt „GMINA CHEŁMŻA – Zdrowa Gmina”.
_____________________
Agro Pomorska, odcinek 61
