https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Ciechocinek spadnie deszcz... euro. Będzie m.in. nowa sala koncertowa, pijalnia wód, a nawet sztuczna rzeka

Dariusz Knapik
fot. sxc i internet
Do 2013 roku Ciechocinek dostanie z unijnej kasy blisko 2,5 miliona euro. Już ruszają inwestycje. Obejmą centrum miasta i parki w kurorcie.

Skarbnik miasta Ciechocinka już zaciera ręce. Jeszcze w minionym roku kurort wystartował w kilku konkursach o unijne fundusze, które ogłosił Urząd Marszałkowski. Dziś wiadomo już , że w latach 2009-2013 do gminnej kasy wpłynie 2,5 miliona euro.

Miasto chce wykonać dwa projekty. Pierwszy to rewitalizacja zabytkowych parków - Zdrojowego, Tężniowego i Sosnowego - na terenie ich historycznych granic. Drugi polega na przywróceniu dawnych funkcji zdegradowanym terenom kurortu.

Do pawi dołączą bażanty i...

Istną metamorfozę przejdzie znany Park Zdrojowy. Przede wszystkim wymieni się stare i chore drzewa, które coraz częściej padają ofiarą burz. Planuje się też urządzenie nowych trawników i dywanów kwiatowych, wykonanie systemu nawadniającego, a nawet wymianę gruntu oraz instalację siatek przeciw kretom.

Rozbuduje się też parkowa infrastruktura. W stawach powstanie zespół fontann, których atrakcją będą efekty świetlne. Rozważa się też budowę stawu ze sztuczną rzeką. Na razie ratusz konsultuje ze specjalistami ewentualne koszty i sprawy techniczne. Pewna jest natomiast budowa ptaszarni, która ma być zalążkiem ptasiego zoo. Już dziś, obok tradycyjnych łabędzi i pawi, można tu oglądać kaczki madarynki, czy czarne łabędzie. Wkrótce dołączą do nich ozdobne bażanty i inne gatunki.

Do dawnej świetności wróci też Park Sosnowy i Tężniowy. Ten ostatni będzie odnowiony m. in. na podstawie dawnych planów, których wykonanie przerwał wybuch II wojny światowej.

"Grzyb" będzie miał rywala

Wizytówką drugiego projektu będzie modernizacja i rozbudowa dawnego kina "Zdrój". Leżący w centrum miasta budynek lata świetności ma już dawno za sobą. Planuje się, że jeszcze w 2011 roku przeprowadzi się tam Miejskie Centrum Kultury. Gmach będzie miał ponad 1,5 tysiąca metrów kwadratowych. Znajdzie się tam m.in. uniwersalna sala multimedialna, na koncerty, seanse filmowe, czy konferencje, sala bilardowa, kawiarnia itd.. A o zagospodarowaniu części pomieszczeń zadecyduje młodzież.

Kolejną metamorfozę przejdą tereny wokół tężni. Na długiej liście projektów jest m.in. budowa boisk do siatkówki i koszykówki, kortów tenisowych, kawiarni, pijalni wód mineralnych. Powstanie też kolejne, naturalne inhalatorium - zespół fontann, w których, podobnie w słynnym "Grzybie", płynąć będzie solanka.

- Moim marzeniem było przywrócenie do dawnej świetności terenów przy ciechocińskich Łazienkach - nie kryje burmistrz Leszek Dzierżewicz. Teraz, z pomocą unijnych środków, odnowione tam zostaną zdewastowane już nieco zieleńce, także słynne dywany kwiatowe. Powstanie też kolejna, okazała fontanna.

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kangaroo
Przecież tan artykuł to lipa! Zbudują korty na Staszica i to wszystko. Korty oczywiście wydzierżawią "Mleczarze" i tyle będziesz miał Krakalu z tych pięknych planów. Zobacz jakie były założenia Traktu Solnego a co mamy w realu. Wystarczy ci za cały komentarz.
B
Barabasz
Wreszcie. Może Ciechocinek zacznie przypominać kurort jak inne. Wystarczy popatrzeć chociażby na Kudowę Zdrój. Miasto i klimat przecudowny. Polecam na odpoczynek.
~KARAKAL~
Z wielkim zadowoleniem przyjalem wiadomosc o przyznaniu Ciechocinkowi pieniedzy unijnych na realizacje wielu zadan, Dawno mowilem i pisalem na lamach Gazety Kujawskiej a i na forach internetowych Ciechocinka, ze pieniadze leza, trzeba je chciec i umiec tylko podniesc. Te pieniadze sa na roznych zadaniach w UE ale rowniez na kontach innych organizacji swiatowych. Nie tak dawno podpowiadalem, piszac, ze mogloby miasto siegnac po pieniadze NATO, jak i pieniadze Miedzynarodowego Czerwonego Krzyza i Czerwonego Polksiezyca, leza na kontach roznych fundacji polonijnych, po ktore tak czesto siega kler.
.Mimo, ze ten deszcz (deszczyk) tych pieniedzy na miasto spadnie, to nie mozna siasc na laurach i trzeba dalej pozyskiwac je, chocby stosujac rozne fortele, o ktorych rowniez wczesniej pisalem, ale rowniez trzeba pilnowac zeby ich nie zmarnowac wykonujac ogrodzenia parkow, czy budowac miniaturowe obiekty, jak np.: hala sportowa, ktora dla gimnazjum sie nadaje, ale juz na imprezy rangi europejskiej czy swiatowej, ktore moglyby rozslawic Ciechocinek, juz nie. Trzeba pamietac, ze Ciechocinek jest w strefie klimatycznej, gdzie wiekszosc obiektow winno byc pod dachem.
Ze swej strony sprzeciwiam sie budowie ptaszarni, a raczej powiekszyl bym lustra stawow, w ktorych oprocz fontan mozna byloby poplywac lodkami i kajakami. Moze przy okazji dojdzie do zrealizowania mojego marzenia t.j. wybudowania Pijalni - Kursalu jako Ogrodu Zimowego z wymienna roslinnoscia letnio zimowa, kursalu w ktorym spotykal by sie swiat pracy z ludzmi z pierwszych stron gazet czy ekranow telewizorow, to dopiero przyciaga krajowa klientele, tak zyskuje Krynica Gorska
Nie nalezy zapominac o spolecznosci miasta i innych darczyncach, ich powinno sie wciagnac w realizacje zadan, szczegolnie prace podstawowe, ziemne, jednoczesnie ich honorujac, umieszczajac ich zaslugi w Alei Sponsorow czy Donatorow. Nawet widze takie miejsce dla tej alei, to obecna ul. Sportowa.
Zwracam sie rowniez do wladz miasta, zeby rowniez rozmawiac czesto z mieszkancami, mysle ze maja wiele pomyslow i rozwiazan, oczywiscie nie takich jak na tym forum,gdzie 200 € przeliczy ...
w
waluciarz
W dniu 31.07.2009 o 19:36, yak napisał:

CZY od poniedziałku w urzędzie będą wypłacać po 200 euro na mieszkańca w Ciechocinku


Poczekaj do wtorku, będzie lepszy kurs
y
yak
CZY od poniedziałku w urzędzie będą wypłacać po 200 euro na mieszkańca w Ciechocinku
~czytelnik~
A co z biblioteką? Do likwidacji? Burmistrz nie czyta książek, bo ma inne hobby, więc inteligencja ciechocińska będzie jeździć do stolicy powiatu?
Oby przy przeróbkach parków nie zniszczono tego, co jest. Trakt Solny (szumna nazwa) jest tak naprawdę uciązliwą kamienną drogą, która ma wytyczony nieatrakcyjny szlak. Droga dla turystów nie jest sprzątana.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska