MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Czarnej Górze

Marek Weckwerth
Dopiero od pięciu lat w masywie Śnieżnika działa kompleks narciarski "Czarna Góra" - drugi po Zieleńcu największy ośrodek sportów zimowych w Kotlinie Kłodzkiej. Północne stoki Czarnej Góry przez ponad pół roku pokrywa śnieg. Warunki narciarskie są obecnie bardzo dobre.

     Czarna czapa świerkowego boru okrywającego wierzchołek sprawiła, iż potężne wypiętrzenie o wysokości 1204 m n.p.m. w masywie Śnieżnika nazwano Czarną Górą. Kopuła szczytowa zbudowana jest z gnejsu oczkowego, którego wiek ocenia się na ok. 3 mld lat! Skały te są zatem jednymi z najstarszych w Polsce.
     Robi wrażenie
     
Czarna Góra obserwowana z Kotliny Kłodzkiej, ba - nawet z Iglicznej (845 m) znajdującej się po drugiej stronie masywu - robi większe wrażenie niż sam Śnieżnik Kłodzki (1425 m) i często jest z nim mylona.
     Na Czarnej Górze znajduje się drewniana wieża widokowa - cel licznych wycieczek - z której roztacza się wspaniały widok na całą Kotlinę Kłodzką i wszystkie osiem otaczających ją łańcuchów górskich. Wejście na drewnianą wieżę jest bezpłatne. W latach siedemdziesiątych w pobliżu wierzchołka ustawiono telewizyjny maszt przekaźnikowy.
     Osiem kilometrów uciechy
     
W masywie Śnieżnika pokrywa śnieżna utrzymuje się od listopada nawet do końca kwietnia, zaś opady sięgają powyżej 30 cm na dobę. Ośrodek narciarski powstał w roku 1997 na terenie wymarłej poniemieckiej wsi Sienna i wciąż się rozbudowuje. Pełna nazwa to kompleks narciarski Czarna Góra, Sienna - Puchaczówka k. Stronia Śląskiego.
     Nartostrady wytyczono nie tylko na stokach Czarnej Góry, ale i Żmijowca łączącego niczym pomost Czarną Górę ze Śnieżnikiem. Na zboczach wytyczono 8 km nartostrad, z czego trasy o łącznej długości 4 km są sztucznie dośnieżane i oświetlone. Ośrodek posiada 9 wyciągów narciarskich, w tym linowy wyciąg krzesełkowy (krzesełka dwuosobowe) o długości 1367 m i 379-metrowej różnicy wysokości. Jest też 210-metrowa rynna snowboardowa i karuzela narciarska.
     Nad właściwym utrzymaniem tras czuwają dwa ratraki i trzy skutery śnieżne. W ośrodku wdrożono szwajcarski system kasowy Digi SKI 2000 znacznie usprawniający obsługę klientów. Wybudowano też parking na 1000 samochodów. Uruchomiono nawet bezpłatne przewozy narciarzy z Międzygórza.
     Wszędzie blisko
     
Układ tras został tak pomyślany, aby narciarze mogli bez problemu dojechać w dowolne miejsce kompleksu. Wyobraźmy sobie, że najpierw chcemy wjechać pod szczyt Czarnej Góry, by z górnej stacji wyciągu krzesełkowego zjechać nartostradą A lub B. Jednak zanim to zrobimy, warto posilić się w barze znajdującym się w pobliżu górnej stacji. Obie trasy kończą się pod dolną stacją wyciągu. Stąd można pojechać wyciągiem orczykowym na łatwe trasy 6 i 7. Stamtąd jest bardzo blisko do trasy 8 i 9. Z dolnej stacji kolejki można też udać się na stoki Żmijowca - najpierw do wyciągu trasy 3, a potem na wyciąg 2 dalej na 1.
     Ślizg na bele czym
     
Oprócz tradycyjnych zjazdów na trasach narciarskich Czarna Góra oferuje w sezonie zimowym także inne atrakcje. Już 24 stycznia br. odbędzie się 10 edycja "Ślizgu na bele czym", czyli zwariowanych zawodów polegających na zjeździe własnoręcznie skonstruowanym, zwykle o fantazyjnych kształtach wehikułem. Na początku lutego (dokładna data nie jest jeszcze znana) odbędzie się "Dętkomania" - zjazd na dętkach samochodowych. 21 lutego Czarna Góra będzie gościć uczestników otwartych mistrzostw Dolnego Śląska amatorów w slalomie gigancie. Międzynarodowe mistrzostwa Dolnego Śląska FIS w narciarstwie alpejskim rozegrane zostaną 5 i 6 marca.
     Szkoła i wypożyczalnia
     
Jadąc do Czarnej Góry nie trzeba umieć jeździć na nartach ani ich posiadać. Wszystko to zapewnia renomowana szkoła narciarska "Szus" (tel. 074/ 81-47-427 lub 0604-513-923) oraz działające pod tą samą nazwą wypożyczalnia i serwis (0694-50-42-30).
     Noclegi
     
Jedyną możliwość noclegu w miejscowości Sienna oferuje hotel-pensjonat "Górski" (48 miejsc) znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie wyciągów narciarskich i stacji kolejki linowej (tel. 074/ 813- 09- 11). Najbliżej Siennej - w osadzie Stronie - Wieś znajduje się duży dom państwa Iwanowskich (tel. 074/ 814- 12 -19) i Agnieszki Soroko (tel. 814-31-16). Znacznie większy wybór kwater jest w pobliskim Stroniu Śląskim i okolicznych miejscowościach: Bielicach, Kletnie, Nowym i Starym Gierałtowie. Stowarzyszenie Agroturystyczne Masywu Śnieżnika w Bielicach tel. (814 -27-20)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska