Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na dworcu PKP w Inowrocławiu jak u Barei... Brak słów

Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Na posadzce wyraźnie oznaczone ścieżki, które prowadzą między innymi do WC. Drzwi do toalety dla niepełnosprawnych zamknięte, a na nich kartka z napisem: "Toaleta tylko dla osób niepełnosprawnych. Klucz znajduje się u pracownika ochrony dworca" i numerem telefonu.
Na posadzce wyraźnie oznaczone ścieżki, które prowadzą między innymi do WC. Drzwi do toalety dla niepełnosprawnych zamknięte, a na nich kartka z napisem: "Toaleta tylko dla osób niepełnosprawnych. Klucz znajduje się u pracownika ochrony dworca" i numerem telefonu. Dariusz Nawrocki
Na dworcu PKP w Inowrocławiu mamy piękną ścieżkę, która ma doprowadzić niewidomego do toalety dla niepełnosprawnych. Tymczasem na drzwiach WC widnieje kartka z napisem: "Klucz znajduje się u pracownika ochrony". Jest też numer telefonu. Tylko jak to ma odczytać niewidomy?

Wątpliwości te zgłosił na dzisiejszej sesji radny Marek Słabiński. - Takie postępowanie osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie dworca PKP w Inowrocławiu uniemożliwiło korzystanie z toalet przez osoby niedowidzące, niewidome, a także te z dysfunkcjami aparatu ruchowego - przekonuje radny.

Za pośrednictwem prezydenta Inowrocławia apeluje do prezesa PKP SA o zmianę istniejącego stanu rzeczy w taki sposób, aby osoby niepełnosprawne mogły bez żadnych utrudnień korzystać z WC.

Udaliśmy się na miejsce. Zaraz po wejściu do budynku dworca znajduje się tablica specjalnie przystosowana dla niewidomych. Mogę z niej odczytać, jakim ścieżkami dotrą do najważniejszych miejsc na terenie dworca, w tym do toalety dla niepełnosprawnych.

Na posadzce wyraźnie oznaczone ścieżki, które prowadzą między innymi do WC. Tymczasem drzwi do toalety dla niepełnosprawnych są zamknięte, a na nich widnieje kartka z numerem telefonu i napisem: "Toaleta tylko dla osób niepełnosprawnych. Klucz znajduje się u pracownika ochrony dworca".

Zadzwoniliśmy pod wskazany numer telefonu. Pan ochroniarz już chciał iść otworzyć nam te drzwi. Wyjaśniliśmy, że jesteśmy z "Pomorskiej". Przyznał, że osoby niewidome nie odczytają informacji zamieszczonej na kartce. Tłumaczył, że drzwi zostały zamknięte, gdyż pełnosprawni pasażerowie notorycznie toaletę niszczyli i brudzili. Po szczegółowe wyjaśnienia odesłał nas do kierownictwa PKP.

Tak też zrobiliśmy. Czekamy na odpowiedź.

Wystąpiliśmy również do PKP o pilną zmianę tego stanu rzeczy.

AKTUALIZACJA: Właśnie otrzymaliśmy odpowiedź z PKP, która nas w pełni satysfakcjonuje. - Sprawdziliśmy ten temat, przepraszamy za utrudnienia. Kartka została zdjęta, a toalety otwarte dla podróżnych - informuje Katarzyna Grzduk z wydziału prasowego PKP SA.

Trwający kilka lat remont dworca PKP w Inowrocławiu został wreszcie zakończony. Ostetcznie przyczyniła się do tego firma DOTA, która na trzy tygodnie przed terminem uporała się ostatecznie z pracami. Szkoda tylko, że tak późno wyłoniono solidnego wykonawcę. Inowrocławska inwestycja nie stanowiła modelowego przykładu wykonawstwa. Prace wyjątkowo się ślimaczyły. Przypomnijmy: pierwszy przetarg ogłoszono w 2011 r. Zwycięska, hiszpańska firma Clothos zapowiadała zakończenie przebudowy dworca na koniec pierwszego półrocza 2012 r., czyli przed piłkarskimi mistrzami Europy, które odbywały się na stadionach Polski i Ukrainy. Niestety, zapewnienia pozostały tylko na papierze. Następny wykonawca - włocławski P.Bud - również nie dotrzymał terminu, ustalonego na 2016 r. Zastój na budowie był widoczny gołym okiem. Kontynuowanie robót przerosło możliwości techniczne i organizacyjne wykonawcy. Tym bardziej, że w trakcie przebudowy doszło do rozszerzenia zakresu prac. m.in. o nową sieć kanalizacyjną, sanitarną i gazową. Komisja inwentaryzacyjna oceniła, że roboty były zaawansowane w 64 proc. W maju zeszłego roku ogłoszono kolejny przetarg. Jednak nie wyłoniono zwycięzcy. Poszło o pieniądze. Potencjalnych wykonawców nie usatysfakcjonowała bowiem oferta inwestora. Dopiero na początku września, w następnym przetargu, pojawiło się światełko w tunelu. Warunki finansowe i termin dokończenia przebudowy inowrocławskiego dworca - do końca I kwartału 2017 r. postawione przez Firmę Budowlana DOTA Sp. z o.o z Poznania przyjęła komisja PKP SA. Gwarantowało to zakończenie inwestycji przy ul. Dworcowej, bo budowlańcy z grodu Przemysława zdobyli uznanie kolejarzy za wcześniej zmodernizowane dworce w Kaliszu, Jaworzynie Śląskim, Kępnie, Kole i Swarzędzu. - Współpraca z firmą DOTA od samego początku układała się pomyślnie - podkreśla Maciej Bułtowicz z Biura Komunikacji i Promocji PKP SA. Przyspieszenie było widoczne. Prace wykonywano nawet poza ustawowe dni, także w niedziele, pod nadzorem Karola Czarniaka, kierownika budowy z ramienia generalnego wykonawcy. Doszło do wyraźnego wyprzedzenia harmonogramu. Zaowocowało to oddaniem inwestycji przed terminem. Już w nocy z 30 na 31 stycznia funkcję dworca tymczasowego, znajdującego się w kontenerze, przeniesiono na parter przebudowanego obiektu. Natomiast w następnych tygodniach dokończono pozostałe prace. 9 marca nastąpił ich odbiór. Następnie całą powierzchnię dworca wynajęto, m.in. posterunkowi Służby Ochrony Kolei, właścicielom lokalu gastronomicznego, saloniku prasowego i sklepowi Relay oraz na I piętrze Kujawsko-Pomorskiemu Funduszowi Pożyczkowemu i Urzędowi Marszałkowskiemu - na biura. Większość pomieszczeń zostanie zagospodarowana z początkiem kwietnia. Koszty przebudowy wyniosły 9,6 mln zł netto. Pojawiły się uwagi co do częściowego remontu podziemnego tunelu łączącego poszczególne perony w budynkiem dworca. Jak informuje Maciej Bułtowicz, zadanie to nie wchodziło w zakres inwestycji PKP SA.TEKST. Jan Szczutkowski

Remont inowrocławskiego dworca PKP zakończony. Prace zostały...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska