https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Miedzyniu mają dosyć smogu. Zamierzają protestować

Na Osowej Górze też nie jest najlepiej
Na Osowej Górze też nie jest najlepiej Dariusz Bloch
7 grudnia na Miedzyniu odbędzie się protest antysmogowy. Mieszkańcy mają już dosyć zanieczyszczonego powietrza. Zapraszają też bydgoszczan z innych osiedli.

- Czy Ty też masz już dość smogu na Miedzyniu? - pytają przedstawiciele grupy Stop Smog Miedzyń.
I zapraszają na protest, który odbędzie się 7 grudnia.
Organizatorzy protestu domagają się konkretnych działań antysmogowych dla Miedzynia i całej Bydgoszczy.
Ma to być brak tolerancji dla spalania śmieci. Bydgoszcz z zakazem palenia węglem, przy dużym wsparciu dla mieszkańców, szczególnie osób o niskich dochodach - dopłaty do likwidacji pieca plus dopłaty do rachunków.
Wymarsz o godz. 11 z parkingu przy Bronikowskiego 45, kontynuacja wzdłuż ulicy Nakielskiej w kierunku budynku Gwiazdy Miedzyń, gdzie na dachu szatni zostanie zainstalowany czujnik do pomiaru jakości powietrza, wypożyczony od Polskiego Alarmu Smogowego.
- Będziemy rozdawać prowizoryczne maski antysmogowe oraz transparenty - zapowiadają. - Wszyscy Bydgoszczanie mile widziani. Wdech - wydech - dodają organizatorzy.

Na Miedzyniu odbyło się już spotkanie, na którym mieszkańcy rozmawiali, jak poprawić jakość powietrza na ich osiedlu.
Mieszkańcy wyrazili brak akceptacji dla palenia śmieci. Domagają się też otwarcia biura i zatrudnienie pracownika doradcy w Urzędzie Miasta Bydgoszczy, który pomagałby na miejscu w wypełnianiu wniosków do rządowego programu „Czyste Powietrze”.
- Walka ze smogiem przyniosła bardzo dobry efekt w Krakowie, który słynął z trującego powietrza. Samorządowcy postawili sobie ambitny cel i w trzy lata, dotując wymianę pozbyto się około 20 tysięcy piecy. Jednym słowem jest to możliwe - mówią przedstawiciele stowarzyszenia Miedzyń Prądy.

Bydgoszcz walczy ze smogiem, węgiel nie jest mile widziany

We wtorek, o czym już informowaliśmy na naszych łamach, bydgoskie władze opowiadały o dotychczasowych działaniach odnośnie walki ze smogiem oraz planach na najbliższe lata.
Zaprezentowano m.in. mapę, na której czerwonym kolorem zaznaczono osiedla, gdzie znajdują się obszary z największą gęstością emisji komunalnej. To m.in. Bocianowo, Śródmieście, Stare Miasto; Okole; Wilczak-Jary, Miedzyń-Prądy.

Okazuje się, że za jakość powietrza w Bydgoszczy „odpowiedzialne” są również zanieczyszczenia z zewnątrz. Napływają głównie z zachodu.
I dlatego miasto chce, by z Bydgoszczy znikały sukcesywnie przede wszystkim piece węglowe, w dużej części odpowiadające ze emisję lokalną.
Dla pojedynczych inwestycji w lokalach mieszkalnych lub budynkach jednorodzinnych można uzyskać 5 tys. zł dofinansowania. Dodatkowo premiowane będą te budynki, w których wszyscy właściciele zdecydują się na rezygnację z palenia węglem. Wtedy każdy właściciel może otrzymać do 8 tys. złotych.
Na dofinansowanie związane z wymianą pieców na ekologiczne miasto ma zarezerwowane w przyszłym roku 3 mln zł.

W wydziale zintegrowanego rozwoju bydgoskiego ratusza funkcjonuje punkt doradczy programu „Czyste powietrze”.

Mieszkańcy mogą dowiedzieć się tam o zasadach uzyskania dofinansowania na wymianę pieca. Dodatkowo, od grudnia tego roku w punkcie tym będzie można skorzystać ze stanowiska komputerowego oraz drukarki, aby wypełnić wniosek o dofinansowanie i wysłać go do WFOŚiGW w Toruniu, a następnie wydrukować.
Punkt będzie znajdował się przy ul. Grudziądzkiej 9-15, budynek c, I piętro, pokój 201. Będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach funkcjonowania urzędu, natomiast pomoc przy wypełnianiu wniosków po uprzednim umówieniu się z pracownikiem (52 5858038 525859270 lub 525858079) będzie można uzyskać w każdy poniedziałek i w środę w godz. 15.30 - 18.30.

Flesz - Smog skraca nam życie. Jesteśmy jak palacze!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Artur
28 listopada, 12:16, Jolanta:

bardzo dobrze, że mieszkańcy biorą sprawy w swoje ręce! Niech protestują :) może poruszą tych, którzy dalej palą w kopciuchach? Ja też zmieniłam już piec węglowy na nowoczesny, ekologiczny kocioł EEI PELLETS od kostrzewy, przerzuciłam się na komunikację miejską i ogólnie staram się żyć tak by nie szkodzić powietrzu..

polecam teraz postawić na dobry jakościowo pellet, który nie robi zgorzeli, spieków i jest certyfikowany - www.pelleteo.pl dowóz od 1 tony pod dom, certyfikat a1. Użytkuję i polecam!

J
Jolanta

bardzo dobrze, że mieszkańcy biorą sprawy w swoje ręce! Niech protestują :) może poruszą tych, którzy dalej palą w kopciuchach? Ja też zmieniłam już piec węglowy na nowoczesny, ekologiczny kocioł EEI PELLETS od kostrzewy, przerzuciłam się na komunikację miejską i ogólnie staram się żyć tak by nie szkodzić powietrzu..

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska