MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na narty w czeskie Karkonosze

Maciej KamińskI
Pec niczym magnes każdego roku przyciąga tysiące narciarzy.
Pec niczym magnes każdego roku przyciąga tysiące narciarzy. Fot. Internet
Karkonosze po czeskiej stronie to prawdziwa frajda dla amatorów zimowego wypoczynku, mniejsza dla wyczynowców, bo super trudnych tras tam niezbyt dużo.

Ale i oni też pojeżdżą...

Właśnie w Karkonoszach znajdują się najbardziej znane ośrodki narciarskie w Czechach, jak Pec pod Śnieżką, Cerna Hora - Janske Łaźnie, Szpindlerowy Młyn, Hrarrachov. Znakomicie przygotowane trasy zjazdowe, wieczorem oświetlone, w razie potrzeby dośnieżane, ale także tory saneczkowe i bobslejowe oraz snowtubing (zjazd... pontonem po śnieżnej rynnie). Standard hoteli i restauracji zachęcają do wyjazdu na narty do Czech.
Harrachov
... znamy przede wszystkim z mamuciej skoczni i sukcesów Adama Małysza podczas Mistrzostw i Pucharu Świata, ale to także jeden z najprzyjemniejszych i najatrakcyjniejszych centrów narciarskich w Czechach, z dobrze przygotowanymi trasami, świetnie nadającymi się też do nauki jazdy na nartach.
Jedno- i czteroosobowe wyciągi krzesełkowe mogą przewieść w ciągu godziny 4 450 narciarzy. A czeka na nich prawie 7 km naśnieżanych i oświetlonych wieczorem tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, ale głównie łatwych i średnio trudnych.
Szpindlerowy Młyn
... to stolica narciarstwa zjazdowego w Czechach, zwana Val d`Isere Europy Środkowo-Wschodniej. Obejmuje dwa kompleksy narciarskie: Niedźwiedź i Święty Piotr. To łącznie 25 km tras narciarskich w 85 proc. sztucznie naśnieżanych i oświetlonych, czynnych do godz. 21.00.
Jak już wjedziecie na Niedźwiedzia, możecie zjechać szlakiem czarnym o długości ponad 2 km, czerwonym - prawie 3,5 km lub niebieskim (dla początkujących) około 4,5 km. Jeśli tu komuś się znudzi, może bezpłatnie przejechać (lub przejść - około 1,5 kilometra) do Świętego Piotra gdzie jest kilka tras zjazdowych o różnym stopniu trudności.
Ale narty w Szpindlerowym Młynie to nie wszystko. Tu nie można się nudzić, bo na tych, którzy chcą choć trochę odpocząć od nart, czeka aquapark z trzema zjeżdżalniami, basenami i sauną, lodowisko, snowtubing, snow park, dyskoteka, kręgielnia, bilard oraz wiele innych atrakcji jak: paralotnie, quady, skutery śnieżne, konie, rafting.
Pec
... niczym magnes każdego roku przyciąga tysiące narciarzy. To ośrodek narciarski położony pod samą Śnieżką, po czeskiej stronie, obejmujący także tereny narciarskie Velká i Pvrch. Śnieg utrzymuje się przez 5 - 6 miesięcy, wschodnie stoki są mocno nasłonecznione a klimat podobny jak na kręgu polarnym. To tu jest najdłuższa i najlepiej w całych Czechach oświetlona nartostrada. Narciarzy, w godz. od 8.00 do 17.00 bezpłatnie wożą skibusy na trasach: Pec - Trutnov, Lesovne - Javor, Javor - Lesovna, Hotel Horizont - Javor.
Na Śnieżkę wjeżdża się kolejką krzesełkową albo jednym z 10 wyciągów. Narciarze mają dla siebie 12 tras zjazdowych (najdłuższa 1550 m) o różnicy poziomów od 60 do 317 m i różnym poziomie trudności. Najdłuższa trasa (niebieska) to Vysoki Svah, sztucznie naśnieżana na odcinku 3500 m, a jazda wieczorem na stoku Javora pozostawia niezapomniane wrażenie.
Średniozaawansowani narciarze mają do wyboru 7 czerwonych tras - najciekawsza to Javor I ze sztucznym naśnieżaniem, wieczorem oświetlana. Na mniej zaawansowanych czekają cztery łatwe trasy, z których najdłuższa to Vysoki Svah o długości 950 m i różnicy wzniesień 152 m albo trasa Zahrádky I o długości 1020 m i różnicy 225 m, też wieczorem oświetlana. Dla początkujących przygotowano specjalne łąki do ćwiczeń oraz trasy przy wyciągach Klondike I, II i III.
Karty magnetyczne ułatwiają korzystanie z różnych wyciągów.
Janskie Łaźnie
... to brama do wschodnich Karkonoszy, położone na wysokości 500 - 1260 m n.p.m., należą do Skiarena Krkonos Region, uważane za jeden z największych obszarów narciarskich Republiki Czeskiej. Na nartach jeździ się na południowych i południowo-wschodnich zboczach Czarnej i sąsiedniej Jasnej Góry. Narciarze mają do dyspozycji 12 wyciągów narciarskich i 8-osobową kabinową kolejkę linową, jedyną tego typu w Czechach.
Trasy zjazdowe (w sumie 12 km) należą do najdłuższych w Czechach, osiągają nawet 3 km długości.
W całym regionie narciarze mogą wykorzystać wspólny skipas, a na turystów czekają prywatne pensjonaty z 3500 miejsc.
W karkonoskich ośrodkach są szkółki narciarskie dla dorosłych i dzieci, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, skiservis, płatne i bezpłatne parkingi, kryte baseny i liczne puby ze znakomitym jedzeniem i oczywiście słynnym czeskim piwem, a narciarzy wożą skibusy wliczone w cenę skipasa.
Karnety wykupujemy na miejscu; skipas na 7 dni kosztuje około 100 euro (3000 koron czeskich, czyli niespełna 400 zł); dla studentów i stałych klientów 50-złotowa zniżka.

O dach nad głową nie ma się co martwić. W każdym z czeskich ośrodków w Karkonoszach możemy bez trudu zatrzymać się w prywatnym pensjonacie lub niezbyt drogim hoteliku; cena za jeden nocleg od osoby średnio od 40 do 100 zł.

Tygodniowy pobyt w przyzwoitym hotelu - z dwoma posiłkami - śniadaniem i obiadokolacją kosztuje 700-1200 zł (od osoby).

O szczegóły najlepiej przed wyjazdem popytać w którymś z biur podróży, poszperać w internecie albo rozejrzeć się już na miejscu. Na pewno coś się znajdzie. A jak w portfelu gotówki zbywa, to można sobie zafundować nawet apartament w luksusowym hotelu za 500 i więcej złotych. Za dobę...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ustawa o prawie autorskim w Sejmie. „Sprawa paląca"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska