Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Na PGE Narodowym biznes przemówił wszystkimi językami podczas PAIH Forum Biznesu 2023

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Wideo
od 16 lat
W czwartek zakończyło się PAIH Forum Biznesu 2023, które na PGE Narodowym w Warszawie zgromadziło blisko pięć tysięcy przedsiębiorców i ponad 300 ekspertów. – My nie jesteśmy urzędnikami, wszyscy członkowie zarządu mają doświadczenie przedsiębiorcy, co oznacza, że sami myślimy jak przedsiębiorcy – przyznał w rozmowie z nami Grzegorz Oszast, członek zarządu PAIH. – Nasza oferta odpowiada na zapotrzebowanie drugiej strony – podsumował.

Spis treści

Na PGE Narodowym w czwartek odbył się drugi dzień PAIH Forum Biznesu 2023, czyli wydarzenia skupiającego przedsiębiorców planujących lub już realizujących ekspansję zagraniczną, wszelkiego rodzaju instytucje otoczenia i wsparcia biznesu, a także przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz administracji wspierających eksport i inwestycje zagraniczne.

– To wydarzenie jest skierowane do wszystkich przedsiębiorców, ale kładziemy nacisk na tych małych i średnich, ponieważ jest to większa część polskiego rynku – podkreślił w rozmowie z nami Paweł Kurtasz, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. – Staramy się dotrzeć do jak najszerszego grona przedsiębiorstw. To są przedsiębiorstwa, które mają bardzo duży potencjał wzrostu, a my chcemy budować ten potencjał i umożliwić im rozwijanie się na rynkach zagranicznych – dodał.

Kurtasz przyznał, że aby firmy mogły się rozwijać, muszą mieć dostęp do stabilnych rynków popytowych, a zamykanie się na jeden rynek, rynek macierzysty powoduje „ogromną konkurencyjność tego rynku i wysoką jakość produktów dostępnych na nim ale nie daje możliwości wzrostu firmom”.

Rekordowa frekwencja PAIH Forum Biznesu 2023

Tegoroczna edycja, jak chwali się organizator zgromadziła 6 tysięcy uczestników, ponad 300 ekspertów z różnych dziedzin, do tego zorganizowano 11 scen. W czasie wydarzenia zaplanowano 100 paneli dyskusyjnych i warsztatów. Obecnych jest 56 zagranicznych biur handlowych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, które zgromadzono na jednym z pięter PGE Narodowego.

Zainteresowanie było tak duże, że do niektórych biur trzeba było czekać w kolejce. Co ważne, przysłuchując się prowadzonym rozmowom ekspertów z przedsiębiorcami, można było odnieść wrażenie, że ci drudzy przyszli naprawdę dobrze przygotowani. Nie sposób nie wspomnieć o licznych rozmowach kuluarowych, które odbywały się w trakcie wydarzenia. Sam organizator podkreślał, że PAIH Forum Biznesu jest idealnym miejscem do nawiązywania nowych relacji biznesowych, co jak mogliśmy się przekonać na miejscu, przedsiębiorcy wzięli sobie mocno do serca.

– Można powiedzieć, że w porównaniu z rokiem ubiegłym, wydarzenie jest dwukrotnie większe – tłumaczył Kurtasz. Skąd tak duże zainteresowanie tegoroczną edycją? Zdaniem prezesa Agencji powodów jest kilka. – Taka objętość wydarzenia jest spowodowana tym, o co przedsiębiorcy nas pytali, rozwijamy się w tych kierunkach, które oni nam wskazują, dlatego tak znacząco musieliśmy zwiększyć jego objętość – tłumaczył i dodał, żeby w jednym miejscu zmieścić cały kontent, o który pytali właściciele firm, wydarzenie musiało zostać „rozbite na dwa dni”.

– My nie jesteśmy urzędnikami, wszyscy członkowie zarządu mają doświadczenie przedsiębiorcy, co oznacza, że sami myślimy jak przedsiębiorcy. Nasza oferta odpowiada na zapotrzebowanie drugiej strony – mówił nam z kolei Grzegorz Oszast, członek zarządu PAIH. – To także jest wyjście do przedsiębiorców, ponieważ mamy dużą grupę firm zadowolonych z tego co mają, a my widzimy, że oni moga mieć więcej i to jest tylko kwestia ich decyzji, a my ich do tego zachęcamy – mówił.

– PAIH Forum Biznesu jest po oto, aby przedsiębiorcy dowiedzieli się, czym jest Polska Agencja inwestycji i Handlu, gdzie ma swoje biura, na jaką pomoc mogą liczyć, gdzie możemy im towarzyszyć, gdzie i w jakich elementach możemy im pomagać – wymienił.

Wiedza dostępna tu i teraz

Kurtasz podkreślił, że PAIH „gromadzi wiedzę za pośrednictwem swoich zagranicznych biur handlowych”. – Ta wiedza jest dostępna fizycznie dla wszystkich uczestników wydarzenia – mówił i dodał, że na miejscu znalazło się 170 pracowników zagranicznych biur PAIH-u, wszystko po to, żeby zapewnić przedsiębiorcom przestrzeń do tych spotkań.

Podczas PAIH Forum Biznesu 2023 nie zabrakło wątków dotyczących budowania świadomości tego, jak zaczynać eksport, ale także dla tych bardziej zaawansowanych firm dotyczących tego jak się poruszać na nowych, konkretnych rynkach.

– Jestem przekonany, że to wydarzenie jest dobrą odpowiedzią na oczekiwania eksporterów i inwestorów, którzy szukają informacji o poszczególnych rynkach, branżach i chcą zapoznać się z instrumentami i narzędziami wspierającymi ekspansję zagraniczną oferowanymi przez administrację rządową – mówił podczas otwarcia wydarzenia Grzegorz Piechowiak, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Polska bezpieczną przystanią dla zagranicznych firm

Podczas otwarcia Forum premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska pozostaje bezpieczną przystanią dla firm chcących lokować swój kapitał w Europie Centralnej. – Geopolityczne wstrząsy sprawiły, że polska gospodarka znalazła się w trudniejszej sytuacji, niż jeszcze parę lat temu, jednak nowa sytuacja oprócz ryzyk stwarza także ogromne szanse – mówił szef rządu. – Polska jest wspaniałym punktem startowym dla ekspansji na wschód – dodał.

Premier wyraził nadzieję, że po zakończonej wojnie na Ukrainie, ekspansja gospodarcza na wschód będzie coraz bardziej intensywna. – Jestem przekonany, że te nowe możliwości pozwolą zmaksymalizować potencjał kolejnych polskich firm i wzmocnią rolę polskiego kapitału w całym regionie – stwierdził. – Wierzę, że Forum Biznesu PAIH będzie miejscem, w którym śmiałe plany rodzinnych przedsiębiorstw będą mogły wejść w fazę realizacji – przyznał.

Sesje i panele będą się odbywały przez dwa dni. Nowością podczas tegorocznej edycji jest specjalna strefa spotkań i rozmów z Prelegentami. PFB22 zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na PGE Narodowym biznes przemówił wszystkimi językami podczas PAIH Forum Biznesu 2023 - Strefa Biznesu

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska