https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na placu Niepodległości w Grudziądzu odsłonięto makietę synagogi. Tak uczczono Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu. Mamy zdjęcia

Aleksandra Pasis
Piotr Bilski
Makietę synagogi na Placu Niepodległości odsłonili przedstawiciele władz grudziądzkich: Andrzej Cherek, sekretarz i Szymon Gurbin, przewodniczący rady miejskiej
Makietę synagogi na Placu Niepodległości odsłonili przedstawiciele władz grudziądzkich: Andrzej Cherek, sekretarz i Szymon Gurbin, przewodniczący rady miejskiej Piotr Bilski
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Placu Niepodległości w miejscu, gdzie niegdyś stała synagoga - uroczyście została odsłonięta jej makieta.

Synagoga grudziądzka została zbudowana w 1844 r. Budynek został zburzony przez niemieckich nazistów krótko po tym jak wkroczyli do naszego miasta na początku II wojny światowej.

Jeszcze w poniedziałek, 27 stycznia zaplanowano dwa wydarzenia w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Oba w muzeum i wstęp jest wolny:

  • w gmachu głównym o g. 17 wykład „Kim byli grudziądzcy Żydzi? Pytania o tożsamość” wygłosi Łukasz Ciemiński, etnograf z muzeum

  • w sali Spichrza 11-13, o g. 18 otwarta zostanie wystawa „Byli sąsiadami: Ludzkie wybory i zachowania w obliczu zagłady”.

Wystawa ta wypożyczona została przez United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie. Opowiada o postawach, które wobec masowej eksterminacji ludności żydowskiej przyjęli mieszkańcy Europy.

Wspominamy Żydów mieszkających w Grudziądzu

Przypomnijmy, że jesienią 2022 r. w muzeum zwiedzać mogliśmy wystawę „Żydzi w Grudziądzu. Dzieje. Ludzie. Miejsca”. Najcenniejszym prezentowanym na niej artefaktem był tas, czyli tarcza na Torę pochodząca z grudziądzkiej synagogi. Eksponat ten datowany jest na lata 1860-1888. O wystawie tej pisaliśmy TUTAJ.

Warto przypomnieć, że Żydzi mieszkający w Grudziądzu , w okresie międzywojennym mieli ogromny wkład w rozwój Grudziądza. Dość wymienić, że żydowskiego pochodzenia byli właściciele największych fabryk w mieście: Herzfeld i Victorius, Samuel Halperin czy Augusta Ventzki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska