Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na rodzinny zjazd rodzina Kaszyńskich wybrała Wąbrzeźno

Karina Knorps-Tuszyńska
W czasie spotkania w Restauracji Zamkowa przedstawiono historię rodu i  Wąbrzeźna
W czasie spotkania w Restauracji Zamkowa przedstawiono historię rodu i Wąbrzeźna Karina Knorps-Tuszyńska
Rodzina Kaszyńskich od 10 lat regularnie organizuje zjazdy rodzinne. Tym razem 76 osób przyjechało do Wąbrzeźna. Dlaczego właśnie tutaj?

Do tej pory rodzinne spotkania Kaszyńskich odbywały się m.in. w Korytkowie, Mogilnie, Brudzewie, Pątnowie... Tym razem rodzina zjechała do naszego miasta bo część rodu pochodzi z ziemi chełmińskiej: pięć osób z Wąbrzeźna i pięć z Brodnicy. Kaszyńscy spotykają się w różnych miejscach, aby poznać bliżej rodziny w poszczególnych częściach Polski i świata.

Oprócz osób z Polski przyjechali także Kaszyńscy z innych części świata: czterech Litwinów, dwóch Niemców, trzech Francuzów. Najmłodsza uczestniczka spotkania Dorota Kaszyńska, ma trzy lata, a najstarszy Stanisław Kaszyński ma 83 lata. Przyjechali także czterej sympatycy rodziny, którzy na zjazdach są od pierwszego spotkania.

Dokumentacją dotyczącą rodziny Kaszyńskich, m.in. kompletowaniem archiwalnych informacji o rodzie, zajmuje się zarejestrowane Stowarzyszenie Rodu Kaszyńskich, a w nim Florian Kaszyński z Niwy i Benedykt Kaszyński z Łowicza. Wspólnie poszukują pozostałych członków rodziny, których w Polsce jest ok. 1 tys. 800 osób! Florian i Benedykt wprowadzają poprawki do istniejących biogramów Kaszyńskich, a także piszą nowe.

W bibliotece w Wąbrzeźnie zakończyła się Biblioteczna Akademia Malucha [zdjęcia]

Pierwsze spotkanie rodu odbyło się 21 czerwca 2009 r. - Zostało zorganizowane przez Stanisława Kaszyńskiego i Janusza Kaszyńskiego, którzy przeprowadzili pierwsze badania i opracowali fundamenty naszego rodu - mówi Florian Kaszyński, prezes Stowarzyszenia Rodu Kaszyńskich. Podkreśla, że inicjatorzy spotkania sprzed dziesięciu lat wyodrębnili pierwsze gałęzie rodu Kaszyńskich, bo po przeprowadzonych badaniach genetycznych nie można już mówić o jednolitym rodzie Kaszyńskich, ale właśnie o gałęziach. - Samo nazwisko nas scala - dodaje prezes stowarzyszenia. Badania dotyczące poszczególnych gałęzi wciąż są prowadzone, ale pewne jest, że ród pochodzi od księżnej Anny Kaszyńskiej, świętej Cerkwi prawosławnej urodzonej w Kaszynie k. Tweru, która żyła na przełomie XIII i XIV w.

W jaki sposób pozyskują wiedzę o swoim rodzie? Zbierają dane m.in. z Instytutu Pamięci Narodowej. - Teraz jest łatwiej, bo wszystkie dokumenty kościelne zostały opracowane w formie elektronicznej i można z tych zasobów korzystać - mówi Benedykt Kaszyński. I dodaje: - Wcześniej samo szperanie w archiwach kościelnych było koszmarem.

Kaszyńscy bardzo chcieliby znaleźć sponsora lub grupę historyków, którzy specjalizują się w badaniach genealogicznych, bo napotykają czasem problemy podczas badań rodu.

A dlaczego zjazdy rodzinne wciąż cieszą się taką popularnością? - Przyjeżdżam na nie z szacunku dla organizatorów, bo ktoś się tym zajął i włożył w to dużo pracy - mówi Mariusz Kaszyński z Niwy i dodaje, że to wyjątkowa sprawa, że ktoś zebrał tyle osób porozrzucanych po całym świecie. Podkreśla, że pomimo posiadania małych dzieci dojazd na zjazdy nie stanowi dla niego problemu.

Więcej o rodzinie można przeczytać na stronie

www.kaszynscy.pl

Agro Pomorska - odcinek 64.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska