Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

120 osób wzięło udział w I zjeździe rodziny Kitkowskich. Zorganizowano go w Margoninie na Pałukach

Justyna Makarewicz/Dźwiękowe Archiwum Kcyni
Po mszy św. wykonano wspólną, pamiątkową fotografię
Po mszy św. wykonano wspólną, pamiątkową fotografię Archiwum rodzinne
I zjazd rodu Kitkowskich miał miejsce 8 października 2022 r. w Margoninie. Jednak przygotowania do tej rodzinnej uroczystości rozpoczęły się już rok wcześniej. Organizacji podjęli się Adam Kitkowski, Andrzej Kitkowski, Henryk Kitkowski, Bogusława Wiśniewska oraz Monika Kitkowska.

Członkowie rodziny Kitkowskich przybyli nie tylko z Pałuk m.in. z Kcyni, także z odległych części Polski, by spotkać się w Margoninie. W zjeździe uczestniczyło 120 osób, a rozpoczęła go msza św., odprawiona w miejscowym kościele parafialnym pw. św. Wojciecha. Eucharystię koncelebrowali proboszcz ks. Rafał Wnuk oraz ks. Henryk Jankowski.

W homilii ks. Rafał Wnuk podkreślił, że przed członkami rodu Kitkowskich ważne zadanie przekazania młodym pokoleniom tych wartości, które kierowały czynami przodków - umiłowania Ojczyzny, przywiązania do wartości rodzinnych. Po mszy św. wykonano wspólną, pamiątkową fotografię.

Organizatorzy zadbali o to, by oddać hołd członkom rodziny walczącym w czasie Powstania Wielkopolskiego. W powstaniu walczyli Józef, Wincenty i Zygfryd Kitkowscy. Przy pomniku Powstańców Wielkopolskich wartę w strojach powstańczych wystawili członkowie rodziny: Henryk Kitkowski i Ryszard Kitkowski.

To Cię może również zainteresować

Głos zabrał burmistrz Margonina Janusz Piechocki, który przybliżył zgromadzonym historię walk powstańczych stoczonych w regionie, do których nawiązuje umieszczona na pomniku rzeźba. Delegacja członków rodziny złożyła przy pomniku wiązankę kwiatów, zebrani wspólnie odśpiewali Rotę.

Na przybywających na obiad do restauracji członków rodziny czekała niespodzianka - ogromnych rozmiarów drzewo genealogiczne, przygotowane przez Andrzeja Kitkowskiego. Zawarto na nim informacje o wszystkich gałęziach rodziny, pieczętującej się herbem Cholewa.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

Organizatorzy przygotowali także kącik wspomnień, w którym zgromadzone zostały pamiątki, stare książki, albumy fotografii, przedmioty, należące do rodziny Kitkowskich. Dobrym rozwiązaniem okazało się przygotowanie identyfikatorów, które umożliwiły poznanie wszystkich członków rodziny. Należało wpisać do identyfikatora swoje imię i imiona rodziców, tak, by łatwiej było „prześledzić”, z jakiej gałęzi rodziny pochodzi dana osoba.

Rozmowom i wspomnieniom nie było końca. Zaprezentowana została także prezentacja multimedialna, przygotowana przez Adama Kitkowskiego, w której przedstawiono herb, dzieje rodziny i najwcześniejsze udokumentowane w źródłach informacje o protoplastach rodu. Nestorami rodu są: urodzona w 1937 r. Barbara Kitkowska-Korach z Poznania oraz urodzony w 1948 r. Tadeusz Kitkowski z Tomczyc.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska