https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na rynku pracy w powiecie nakielskim wieje chłodem

(ms)
W holu nakielskiego PUP oprócz tradycyjnej jest też  świetlna tablica z ofertami. Ale gdy propozycji niewiele nowoczesność nie pomaga.
W holu nakielskiego PUP oprócz tradycyjnej jest też świetlna tablica z ofertami. Ale gdy propozycji niewiele nowoczesność nie pomaga. Maja Stankiewicz
Ostatnie tygodnie nie były dobre dla osób poszukujących pracy. Liczba bezrobotnych przekroczyła w powiecie 7 tysięcy i wciąż rośnie. Na wiosenne ożywienie poczekać trzeba do marca.

O blisko poł tysiąca powiększyło się w ostatnim czasie grono bezrobotnych mieszkańców powiatu nakielskiego. To dużo. Wzrost wystąpił we wszystkich gminach. Na dodatek w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nakle nie obiecują szybkiej poprawy sytuacji. Jest gorzej niż rok temu. - Dopiero w marcu, wraz z pojawieniem się ofert pracy sezonowej, rejestracji będzie miej - uważa Przemysław Ulatowski, dyrektor PUP w Nakle.

Ostatnio do drzwi PUP w Nakle i filii PUP w Szubinie zastukało ponad 900 osób. Na szczęście były też wykreślenia z listy bezrobotnych. Prace znalazło 289 mieszkańców naszego powiatu. Największą grupę szczęśliwców stanowią nakielanie (118 znalazło pracę) oraz mieszkańcy gminy Szubin (74 osoby zostały zatrudnione).

W pozostałych gminach - Kcyni, Mroczy i Sadkach przyjęć do pracy niewiele: średnio 31-34 osoby. Jak na skalę gminą to liczby znikome. Kropla w morzu potrzeb.

Systematycznie spada też w powiecie liczba bezrobotnych mających prawo do zasiłku. Świadczenie to otrzymuje obecnie w gminach zalewie 18,2 procent zarejestrowanych, czyli mniej niż co piąty bezrobotny.

Stopa bezrobocia dla kraju wynosi 13,5 procent, w województwie kujawsko- pomorskim jest to 18, 1 procent., a w powiecie nakielskim 23,6 procent - informuje Przemysław Ulatowski.

- Gorsze wskaźniki niż Nakło mają powiaty: lipnowski, włocławski ziemski, grudziądzki ziemski, radziejowski, golubsko - dobrzyński, chełmiński oraz sępoleński i aleksandrowski - wylicza dyrektor PUP.
Nasz powiat nie jest w ogonie. Dla tych co pracy nie mają marna to jednak pociecha.

Urząd bezczynnie czekać jednak nie zamierza. Rozpoczęto przygotowania do VI Targów Pracy i Przedsiębiorczości, które odbyć się mają w Nakle 2 kwietnia. Poprzednia edycja targów była udana. Przyjechało wielu pracodawców z całego regionu, także z Bydgoszczy, gmin podbydgoskich. Gros wystawców przywiozła oferty. Sporo osób skorzystało, choć najwięcej propozycji pracy było dla specjalistów różnych branż technicznych. Z pracą dla humanistów było już gorzej.

Tegoroczna edycja targów, które tradycyjne odbędą się w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Staszica w Nakle, zorganizowana zostanie w kwietniu pod patronatem "Gazety Pomorskiej".

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
polak
Tak w zasadzie urzedy pracy nic nie robią. Panie, które tam pracują to "księżniczki". Jak można nazwać pracą, zbieranie podpisów? Powinni szukac pracy dla ludzi a tam tylko czekają żeby jakiś pracodawca przyszedl i cos zaoferował. Na szczęście są tez te dotacje unijne ale to urzędy pracy dostają z "góry". Nie przepracuja sie tam a kilka osób z UP znam to widze jak w godzinach pracy pracują na Facebooku.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska