Poszkodowani w wyniku zbrojnej agresji na Ukrainę, którzy przyjechali do Polski, m.in. do naszego regionu, otrzymują wsparcie materialne od wielu podmiotów. Pomoc płynie od wolontariuszy będących osobami fizycznymi, jak z fundacji, stowarzyszeń, OPP i innych organizacji społecznych oraz osób prawnych.
- Dla tych, którzy pomagają przewidziane są specjalne ułatwienia podatkowe - informuje Kinga Błaszczyńska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.
Darowizny rzeczowe, pieniężne i na cele krwiodawstwa
I tak np.: przepisy pozwalają na odliczenie od podatku określonych darowizn przekazywanych zarówno w formie pieniężnej, jak i rzeczowej. Dotyczy to darowizn przekazywanych na działalność pożytku publicznego. Taką działalność prowadzą organizacje pozarządowe (NGO), którymi są zarówno Organizacje Pożytku Publicznego (OPP), jak również niemające takiego statusu fundacje i stowarzyszenia. Przekazaną im wartość darowizny odlicza się od dochodu. W przypadku osób fizycznych (PIT) odliczenie może wynieść maksymalnie do 6 proc. dochodu, zaś (CIT) - do 10 proc.
- Dotyczy to wszystkich, którzy pomagają Ukrainie. Mogą zmniejszać swoje podatki odliczając darowizny w rocznym zeznaniu PIT lub CIT. Wystarczy udokumentować przekazanie darowizny - w przypadku pieniężnej to dowód wpłaty na rachunek bankowy, natomiast rzeczowej to dokument wskazujący dane darczyńcy i wartość darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu - wymienia Kinga Błaszczyńska.
Ponadto odliczeniu od dochodu podlegają też darowizny przekazane na cele krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców. Taka darowizna również odejmowana jest od dochodu i pozwala na odliczenie ekwiwalentu, który przysługiwałby dawcy z tytułu przekazania krwi lub osocza. Łączny limit wszystkich tych darowizn (ich suma!) w roku podatkowym nie może przekroczyć wartości 6 proc. dochodu.
Z kolei 5 marca weszły w życie przepisy wprowadzające zerowy VAT dla nieodpłatnych dostaw towarów i świadczenia usług dotyczących pomocy ofiarom wojny na Ukrainie. Zerowa stawka VAT ma obowiązywać do 30 czerwca.
"Wiele firm angażuje się w przekazywanie darowizn towarów lub oferuje nieodpłatnie usługi pomocy ofiarom tego konfliktu. Konieczne stało się więc wprowadzenie nadzwyczajnych rozwiązań wspierających te działania również w kwestii podatku VAT" - informuje w komunikacie Ministerstwo Finansów.
Stawka 0 proc. VAT ma zastosowanie pod warunkiem zawarcia pisemnej umowy między podatnikiem, a podmiotem udzielającym takiej pomocy, z której wynika, że darowane towary lub usługi są związane z pomocą poszkodowanym Ukraińcom. Dotyczy świadczeń od 24 lutego br., czyli od momentu rozpoczęcia rosyjskiej agresji.
Pomoc: koszt uzyskania przychodów
Firmy pomagają ofiarom wojny. - W związku z tym umożliwimy im zaliczanie takiego wsparcia, niesionego za pośrednictwem szerokiego spectrum organizacji, do kosztów uzyskania przychodów - zapowiada Ministerstwo Finansów.
- Zwolnimy też z podatku dochodowego (PIT) świadczenia uzyskiwane przez obywateli Ukrainy od zwykłych osób fizycznych i firm - zapowiada Artur Soboń, wiceminister finansów. - Chodzi o podatek, do zapłaty którego zobowiązana jest osoba otrzymująca takie wsparcie. Obecnie nie jest nim objęta pomoc otrzymana za pośrednictwem organizacji pozarządowych, ale daninę uregulować trzeba, gdy pomoc pochodzi bezpośrednio od osoby fizycznej czy przedsiębiorcy.
Nowe przepisy zwolnią z PIT wszelkie świadczenia, niezależnie od ich rodzaju (pieniężne, rzeczowe oraz nieodpłatne). Ustawa nie będzie tych świadczeń szczegółowo wymieniać ze względu na ich dużą różnorodność, uzależnioną od sytuacji, w jakiej znalazł się uchodźca.
Taką nieopodatkowaną pomocą może być np. udostępnienie lokalu mieszkalnego, zapewnienie żywności, sfinansowanie leczenia, czy też opłacenie nauki i kursów pozwalających na zmianę kwalifikacji zawodowych.
