Koszt: ok. 84 mln zł. Inwestor: samo miasto, albo z prywatną firmą. Koniec prac: 2015. Diabeł tkwi w szczegółach.
Grudziądz. Rozbudowa Geotermii? Tylko na papierze
Jedno wydaje się być pewne: dni Solanek w dotychczasowym kształcie są już policzone. Jeśli plany urzędników zostałyby w całości zrealizowane (co będzie piekielnie trudne), budowa nowej Geotermii ruszyłaby już w 2013 roku. A dwa lata później z brzydkiego kaczątka, zamieniłaby się w pięknego łabędzia.
Co więcej nowe centrum, ze względu na wysoką jakość solanki byłoby bezkonkurencyjne. - W rejonie od Torunia i Bydgoszczy po wybrzeże bałtyckie - mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej Kacper Kozłowski z firmy Investment Suport.
To przedsiębiorstwo za ponad 50 tysięcy złotych przygotowało dla miasta koncepcję rozwoju Geotermii Grudziądz. Jedno z jej założeń: zburzenie istniejących obiektów i budowa w ich miejsce dwóch hoteli (w tym jeden czterogwiazdkowy), basenów solankowych, balneologii i parkingu dla kamperów.
Sporo pytań bez odpowiedzi
Kto wyłoży pieniądze, kto wybuduje obiekty, kto będzie nimi zarządzał? Te pytania pozostają na razie bez odpowiedzi. Przez najbliższych kilka miesięcy m.in. urzędnicy i przedstawiciele Solanek będą rozpoznawali rynek, prowadzili konsultacje społeczne i zastanawiali się, którą drogą podążyć. Ścieżki są dwie.
Pierwsza to partnerstwo publiczno-prywatne. - Miasto wybierze inwestora prywatnego i nawiąże z nim współpracę. Odbędzie się to w porozumieniu ze szpitalem, tak aby mógł on realizować dalej usługi lecznicze - wyjaśniał Kacper Kozłowski.
Druga ścieżka: miasto powoła spółkę, która zdobędzie pieniądze na inwestycję i ją zrealizuje. Następnie w drodze np. przetargu zostanie wyłoniony tzw. operator, który będzie zarządzał ośrodkiem.
We wstępnym harmonogramie założono, że nowa Geotermia Grudziądz mogłaby zacząć działać na początku 2015 roku.
Do momentu rozpoczęcia budowy, Solanki będą dalej oferowały swoje usługi. Tak, aby nie generować strat (udało się to w 2011 roku) i jednocześnie przeprowadzać niezbędne remonty. Te planowane są już w tym roku. - Chcemy zmodernizować odwiert solankowy, który jest w kiepskiej kondycji. Jesteśmy w trakcie konsultacji ze specjalistami i szacujemy koszty tej inwestycji - tłumaczył Marcin Ratajczyk, prezes Geotermii.
Grudziądz. Kobieta umierała w Solankach
Czytaj e-wydanie »