Przypomnijmy, że do końca grudnia 2021 rolnicy, których gospodarstwa poniosły straty przez klęski żywiołowe lub afrykański pomór świń, mogą składać wnioski o wsparcie. Kto nie zdąży tego zrobić, ma kolejną szansę od 3 stycznia 2022. Po Nowym Roku bowiem startuje kolejny nabór na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej.
To też może Cię zainteresować
Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej
O pieniądze na nie mogą starać się osoby, które poniosły:
- straty w wyniku klęsk żywiołowych
- szkody spowodowane ASF
"O wsparcie można wystąpić, gdy starty w gospodarstwie (w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich) miały miejsce w roku, w którym jest składany wniosek lub w co najmniej jednym z 2 poprzednich lat i wyniosły przynajmniej 30 proc. średniorocznej produkcji rolnej z trzech ostatnich lat. Co istotne, muszą one dotyczyć składnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem", podaje ARiMR.
W przypadku ASF, na finansową pomoc mają szanse rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał w drodze decyzji zabicie świń lub zniszczenie martwych zwłok świń, a w dniu jej wydania zwierzęta, stanowiły co najmniej 30 proc. trzody chlewnej.
Maksymalne dofinansowanie, jakie można otrzymać w całym okresie realizacji PROW 2014-2020? Mowa o kwocie 300 tys. zł na jednego beneficjenta i gospodarstwo. Uwaga, nie może ono przekroczyć 80 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na daną inwestycję.
Harmonogram PROW 2022
Najbliższe nabory:
- Marzec 2022 - Premie dla młodych rolników
- Marzec 2022 - Modernizacja gospodarstw rolnych – obszar a, tj. rozwój produkcji prosiąt
- Marzec 2022 - Modernizacja gospodarstw rolnych – obszar e, czyli nawadnianie w gospodarstwie
- Marzec/kwiecień 2022 - Restrukturyzacja małych gospodarstw (ten nabór jest uzależniony od dostępności środków)
- Marzec 2022 - Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług związanych z rolnictwem i leśnictwem
Małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny (RHD)
Dodajmy, że Agencja przedłużyła nabór na „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” w ramach tzw. małego przetwórstwa lub rolniczego handlu detalicznego (RHD).
Szczegóły: Rolniczy handel detaliczny i małe przetwórstwo. O takie sumy można się starać
Pierwotnie wnioski można było składać do 29 grudnia 2021. Termin przedłużono do 28 stycznia 2022.
Źródło: ARiMR
