Prokuratura na komunikatorze Telegram podkreśla, ze nie są to dane ostateczne, ponieważ trwa ustalanie strat w regionach objętych aktywnymi działaniami bojowymi i okupowanych. Prokuratura generalna Ukrainy zwróciła uwagę w szczególności oblężony Mariupol i niektóre obszary obwodów: kijowskiego, czernihowskiego i ługańskiego.
Według prokuratorów dzieci najbardziej poszkodowane zostały w Kijowie - 75, Donieck - 71, Charków - 56, Czernihiw - 46, Mykolaiw - 31, Ługańsk - 31, Zaporyżkij - 22, Khersonskij - 29, stolica - 16, Sumsk Ij-16, Żytomierz- 15.
Podano również, że 869 placówek oświatowych zostało uszkodzonych z powodu bombardowania i ostrzału. 83 z nich jest całkowicie zniszczonych. Najgorsza sytuacja jest w: Doniecku, Charkowie, Mykolaiwie, Sumie, Kijowie, Chersonie, Żytomyrzu, Czernihiwskim i Kijowie. Ponadto uszkodzonych zostało ponad 80 placówek dziecięcych w tym szpitale, szkoły muzyczne, obiekty sportowe i rehabilitacyjne, ośrodki młodzieżowe, biblioteki itp.
W piątek Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR) informowało, że od 24 lutego, gdy rozpoczęła się rosyjska agresja na Ukrainę, do północy z czwartku na piątek w wyniku działań wojennych na Ukrainie zginęło co najmniej 1276 cywilów, a 1981 zostało rannych.
„Rzeczywisty bilans cywilnych ofiar wojny na Ukrainie jest prawdopodobnie znacznie wyższy - nie dotarły jeszcze informacje z części regionów, w których wciąż toczą się ciężkie walki, a inne dane są potwierdzane” – podkreśla OHCHR w swoich codziennych komunikatach.
