- Świadomość występujących ekstremów klimatycznych oraz konieczność prowadzenia zrównoważonej gospodarki wodnej zobowiązuje do działań edukacyjnych wśród młodzieży, w co doskonale wpisuje się Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Żegludze i Drogach Wodnych - informuje Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
To właśnie na tym wydziale prowadzony jest unikalny kierunek studiów inżynierskich - rewitalizacja dróg wodnych, kształcący specjalistów w zakresie zarządzania zasobami wodnymi oraz rozwijającego się sektora transportu wodnego.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych, których profil nauczania związany jest z żeglugą morską i śródlądową, hydrotechniką oraz szeroko rozumianą gospodarką wodną. Zmagania podzielone były na trzy etapy. Najpierw, w eliminacjach szkolnych, wyłonione zostały osoby, które następnie wzięły udział eliminacjach centralnych i finale, prowadzonych na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Do pierwszego etapu zgłosiło się 13 szkół z całej Polski. 1 marca na UKW w Bydgoszczy spotkali się uczniowie m.in. z Wrocławia, Szczecina, Gdańska, Kołobrzegu, Ostródy, Darłowa, a także ze szkół z naszego regionu: Nakła nad Notecią, Koronowa i Bydgoszczy.
Celem Olimpiady jest popularyzowanie wiedzy o drogach wodnych i morzu, transporcie wodnym, żegludze, żeglarstwie, polskich i europejskich rzekach, kanałach, ich znaczeniu gospodarczym i rozwojowym, walorach turystycznych wód powierzchniowych, a także aspektach ekologicznych i prozdrowotnych turystyki wodnej.
