Na włocławskiej tamie przy krzyżu [zdjęcia]

  Na włocławskiej tamie przy krzyżu [zdjęcia]

  Marek Weckwerth

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Wielki krzyż na tamie zwrócony ku Wiśle i Włocławkowi

  Wielki krzyż na tamie zwrócony ku Wiśle i Włocławkowi ©Marek Weckwerth

  Co roku 19 października, zwłaszcza wtedy, przy tamie na Wiśle w Włocławku ludzie składają kwiaty, zapalają znicze. W ten sposób oddają hołd bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce.
  Wielki krzyż na tamie zwrócony ku Wiśle i Włocławkowi

  Wielki krzyż na tamie zwrócony ku Wiśle i Włocławkowi ©Marek Weckwerth


  Ks. Jerzy zmarł prawdopodobnie 19 października 1984 roku, choć inna wersja przesuwa jego zgon na 24 dzień tego miesiąca.

  Kapelan "Solidarności" wracał 19 października samochodem prowadzonym przez jego kierowcę z parafii pw. św. Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy do Warszawy. Funkcjonariusze Samodzielnej Grupy "D" Departamentu IV MSW uprowadzili ich na drodze pod Górskiem (przed Toruniem). Kierowca zdołał zbiec, skrępowane zwłoki księdza wyłowiono z Wisły 30 października.

  Miejsce, pod włocławską tamą, gdzie oprawcy wrzucili zwłoki zabitego, odwiedzają nie tylko pielgrzymi. Niemal codziennie można tam zobaczyć zwykłych turystów. Większość z nich wysiada na parkingu na tamie z autokarów lub aut osobowych.

  Punkt informacji

  Na tamie w pobliżu tego miejsca znajduje się niewielki barak - Punkt Informacji Pielgrzymkowej.

  beta.pomorska.pl w zupełnie nowej odsłonie. Czekamy na opinie

  - W przeddzień męczeńskiej śmierci księdza Popiełuszki ruch pielgrzymkowy i zwykły - turystyczny zwiększa się - mówi brat Stanisław Krause z parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku. - Punkt Informacji Pielgrzymkowej czynny jest w soboty i niedziele w godzinach 9.00-17.00. Otwarty będzie jeszcze do końca listopada. Wycieczki mogą zgłaszać chęć przyjazdu i oprowadzenie po miejscu śmierci księdza Jerzego przez zakonnika lub przewodnika świeckiego. Nasi goście mogą liczyć na gorącą herbatę i skromny poczęstunek - dodaje brat Stanisław.

  Szeroki zalew

  Ten, kto już jest na tamie, chętnie z tej perspektywy spogląda na lewobrzeżną zabudowę Włocławka, na urwiska prawego brzegu Wisły i na szeroką wodę Zalewu Włocławskiego.

  Spojrzenie to oczywiście mało, ale - jak mówią niektórzy - lepsze niż nic. Dla wygody turystów na tamie ustawiono tablicę poglądową. Ci dowiadują się z niej, że nad zalewem znajduje kilka przystani żeglarskich, portów i zacisznych zatok. Po kujawsko-pomorskiej stronie granicy (bo jest także mazowiecka) jachty mogą się schronić we Włocławku (przy stopniu wodnym), Wistce Szlacheckiej, Dobiegniewie, Zarzeczewie, Dobrzyniu n. Wisłą.

  Ziemno-żelbetowa zapora we Włocławku, wyposażona w dziesięcioprzęsłowy jaz, ma 650 m długości. Łączna długość konstrukcji wynosi 650 m. Elektrownia wodna (największa tego typu w Polsce) posiada dwie turbiny o łącznej mocy 162 MW.

  Przy wyższym stanie Wisły tama spiętrza ją między Włocławkiem a Płockiem, a to aż 59 km. Średnia szerokość akwenu wynosi 2,5 km, zaś maksymalna głębokość 8 m.

  Najpiękniejsze widoki są udziałem żeglujących na wysokości Dobrzynia (prawy brzeg), gdzie urwiska wznoszą się ponad 60 m nad poziom Wisły. Tym, którzy od wody stronią, powinno wystarczyć spojrzenie z owych urwisk, ale i ono do najwspanialszych w regionie kujawsko-pomorskim należy.

  Dojazd, kontakt

  Na tamę we Włocławku można dojechać z kilku stron. Najważniejsza jest droga krajowa nr 1, z której należy skręcić w drogę nr 62, która łączy się z przebiegającą koroną zapory "krajówką" nr 67. Droga 62 łączy Włocławek z Płockiem, zaś 67 Włocławek z Lipnem.

  Włocławska Informacja Turystyczna, ul. Warszawska 11/13, tel. 54 411 27 57, www.it.wloclawek.pl

  Punkt Informacji Pielgrzymkowej przy parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku, ul. Płocka 167a, tel. 54 23 39167.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Wybierz region, dokąd chcesz wyjechać:

  Turystyczne TOP

  12 Tenorów i wielkie przeboje tysiąclecia w Bydgoszczy!

  12 Tenorów i wielkie przeboje tysiąclecia w Bydgoszczy!

  100. rocznica wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

  100. rocznica wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego