Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na włocławskiej tamie przy krzyżu [zdjęcia]

Marek Weckwerth
Wielki krzyż na tamie zwrócony ku Wiśle i Włocławkowi
Wielki krzyż na tamie zwrócony ku Wiśle i Włocławkowi Marek Weckwerth
Co roku 19 października, zwłaszcza wtedy, przy tamie na Wiśle w Włocławku ludzie składają kwiaty, zapalają znicze. W ten sposób oddają hołd bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce.

Na włocławskiej tamie przy krzyżu

Ks. Jerzy zmarł prawdopodobnie 19 października 1984 roku, choć inna wersja przesuwa jego zgon na 24 dzień tego miesiąca.

Kapelan "Solidarności" wracał 19 października samochodem prowadzonym przez jego kierowcę z parafii pw. św. Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy do Warszawy. Funkcjonariusze Samodzielnej Grupy "D" Departamentu IV MSW uprowadzili ich na drodze pod Górskiem (przed Toruniem). Kierowca zdołał zbiec, skrępowane zwłoki księdza wyłowiono z Wisły 30 października.

Miejsce, pod włocławską tamą, gdzie oprawcy wrzucili zwłoki zabitego, odwiedzają nie tylko pielgrzymi. Niemal codziennie można tam zobaczyć zwykłych turystów. Większość z nich wysiada na parkingu na tamie z autokarów lub aut osobowych.

Punkt informacji

Na tamie w pobliżu tego miejsca znajduje się niewielki barak - Punkt Informacji Pielgrzymkowej.

beta.pomorska.pl w zupełnie nowej odsłonie. Czekamy na opinie

- W przeddzień męczeńskiej śmierci księdza Popiełuszki ruch pielgrzymkowy i zwykły - turystyczny zwiększa się - mówi brat Stanisław Krause z parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku. - Punkt Informacji Pielgrzymkowej czynny jest w soboty i niedziele w godzinach 9.00-17.00. Otwarty będzie jeszcze do końca listopada. Wycieczki mogą zgłaszać chęć przyjazdu i oprowadzenie po miejscu śmierci księdza Jerzego przez zakonnika lub przewodnika świeckiego. Nasi goście mogą liczyć na gorącą herbatę i skromny poczęstunek - dodaje brat Stanisław.

Szeroki zalew

Ten, kto już jest na tamie, chętnie z tej perspektywy spogląda na lewobrzeżną zabudowę Włocławka, na urwiska prawego brzegu Wisły i na szeroką wodę Zalewu Włocławskiego.

Spojrzenie to oczywiście mało, ale - jak mówią niektórzy - lepsze niż nic. Dla wygody turystów na tamie ustawiono tablicę poglądową. Ci dowiadują się z niej, że nad zalewem znajduje kilka przystani żeglarskich, portów i zacisznych zatok. Po kujawsko-pomorskiej stronie granicy (bo jest także mazowiecka) jachty mogą się schronić we Włocławku (przy stopniu wodnym), Wistce Szlacheckiej, Dobiegniewie, Zarzeczewie, Dobrzyniu n. Wisłą.

Ziemno-żelbetowa zapora we Włocławku, wyposażona w dziesięcioprzęsłowy jaz, ma 650 m długości. Łączna długość konstrukcji wynosi 650 m. Elektrownia wodna (największa tego typu w Polsce) posiada dwie turbiny o łącznej mocy 162 MW.

Przy wyższym stanie Wisły tama spiętrza ją między Włocławkiem a Płockiem, a to aż 59 km. Średnia szerokość akwenu wynosi 2,5 km, zaś maksymalna głębokość 8 m.

Najpiękniejsze widoki są udziałem żeglujących na wysokości Dobrzynia (prawy brzeg), gdzie urwiska wznoszą się ponad 60 m nad poziom Wisły. Tym, którzy od wody stronią, powinno wystarczyć spojrzenie z owych urwisk, ale i ono do najwspanialszych w regionie kujawsko-pomorskim należy.

Dojazd, kontakt

Na tamę we Włocławku można dojechać z kilku stron. Najważniejsza jest droga krajowa nr 1, z której należy skręcić w drogę nr 62, która łączy się z przebiegającą koroną zapory "krajówką" nr 67. Droga 62 łączy Włocławek z Płockiem, zaś 67 Włocławek z Lipnem.

Włocławska Informacja Turystyczna, ul. Warszawska 11/13, tel. 54 411 27 57, www.it.wloclawek.pl

Punkt Informacji Pielgrzymkowej przy parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku, ul. Płocka 167a, tel. 54 23 39167.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska