Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na wsi brakuje żon dla rolników, bo młode panie wolą miasto

Oprac. AGW
pixabay.com
Na 100 mężczyzn zamieszkujących obszary wiejskie przypada średnio tylko 91 kobiet. Tradycyjna, rolnicza wieś nie jest atrakcyjnym miejscem życia i pracy, szczególnie dla młodych kobiet - wynika z z III etapu Monitoringu rozwoju obszarów wiejskich.

Dzień Kobiet 2019 stał się impulsem do przyjrzenia się sytuacji demograficznej na wsi w Polsce. Posłużą nam do tego wyniki III etapu Monitoringu rozwoju obszarów wiejskich. To projekt badawczy (zainicjowany w 2012 roku) Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, realizowany wspólnie z Instytutem Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.

Wśród osób migrujących, kobiety z reguły przeważały i przeważają nad mężczyznami. Zjawisko to często określane jako „brak potencjalnych żon dla rolników” i dotyczy grup mieszkańców w wieku od 25 do 34 lat - mówi dr hab. Monika Stanny komentując wyniki III etapu MROW.

- Jest ono powodowane nie tylko poszukiwaniem pracy, ale także tym, że lokalne społeczności, szczególnie te składające się z osób starszych i słabo wykształconych, często mniej chętnych wobec wprowadzanych innowacji, przestają być dla młodych osób atrakcyjnym miejscem do realizacji aspiracji życiowych – dodaje dr hab. Monika Stanny.

Kierująca projektem badaczka wskazuje, że jeśli porównamy wyniki analogicznego badania z 2014 roku (I etap MROW) to sytuacja od tamtej pory nie zmieniła się. Powodem mają być m.in. migracje wewnętrzne, które, jak podkreślają autorzy badania MROW, są cichym moderatorem zmian na polskiej wsi.

Dr hab. Monika Stanny, dyrektor Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN uważa, że owe migracje, w których uczestniczą głównie ludzie młodzi, dobrze wykształceni, zaradni i przedsiębiorczy, mają największy wpływ na to, jak zmieniła się polska wieś w ostatnich latach. Wyniki III etapu MROW potwierdzają, że tradycyjna, rolnicza wieś nie jest atrakcyjnym miejscem życia i pracy, szczególnie dla młodych kobiet.

Tylko w 12% polskich gmin młode kobiety (w wieku 25-34 lat) przeważają liczebnie nad mężczyznami.

Trzeba jednak zaznaczyć, że młode kobiety przeważają przede wszystkim w gminach podmiejskich, głównie w sąsiedztwie Warszawy, Poznania czy Trójmiasta oraz takie, z których młodzi mężczyźni emigrowali za pracą za granicę (np. wschodnia Opolszczyzna). Najmniej młodych kobiet zamieszkuje na terenach Polski wschodniej i centralnej oraz tzw. obszarach popegeerowskich.

Ludność na wsi - konsekwencje migracji

Migracje wpływają na struktury demograficzne, a te kształtują podażową stronę rynku pracy oraz potrzeby w zakresie usług publicznych. "Gdy na wsi pozostają osoby starsze, popyt na pracę poza rolnictwem jest niski. Dotyczy to przede wszystkim obszarów położonych z dala od większych miast, gdzie regionalnie występują trudności w rozwoju funkcji pozarolniczych".

Zauważalne zmniejszanie się liczby ludności na niektórych obszarach kraju to jedna z konsekwencji migracji, na którą wskazują autorzy badania MROW. Województwa wschodnie i centralne stoją aktualnie przed największym zagrożeniem, bo już teraz zamieszkuje je największa liczba ludności najstarszej demograficznie.

Znaczna liczba mieszkańców z podwójnym obywatelstwem decyduje się na stałą emigrację poza granice Polski w województwach opolskim i śląskim. "Lokalnie problem ten dotyka głównie te samorządy gminne, które położone są wzdłuż granic wojewódzkich, często peryferyjnie wobec głównych ośrodków regionalnych. Bariera odległości jest zatem tym czynnikiem, który sprzyja wyludnianiu się wsi".

Małopolska i Kaszuby „najmłodsze demograficznie”, Podlasie najstarsze

Z 16 do 17% powiększył się w ciągu ostatnich 5 lat odsetek osób w wieku poprodukcyjnym na polskiej wsi (według MROW 2018). W najgorszej sytuacji są gminy położone na styku granic województw wschodniej i centralnej Polski, gdzie liczba osób w wieku poprodukcyjnym stanowi aż 1/3 całej populacji, a w niektórych gminach na Podlasiu odsetek ten przekroczył już 40% (m.in. w powiatach hajnowskim i bielskim).

Zmieniamy rejon Polski i przenosimy się do Wielkopolski i na Kaszuby. To tutaj są „najmłodsze” wsie w kraju - m.in. powiaty poznański i wejherowski.Na jednego dziadka przypada tu nawet dwoje wnucząt. "Mimo aktualnie korzystnej struktury wieku ludności, tempo starzenia się społeczeństwa w Polsce zachodniej jest nawet wyższe niż na wschodzie kraju, co może być problemem tych rejonów w perspektywie kilkunastu najbliższych lat".
______________________
Agro Pomorska odcinek 53, premiera 5.03.2019

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska