W grudniu 2003 roku władze miasta Torunia podpisały umowę o współpracy z Toruńskim Stowarzyszeniem Ekologicznym "Tilia". Dzięki niej na początku 2004 roku powstała Szkoła Leśna na Barbarce. Obu stronom przyświecał ponadto jeden zasadniczy cel - stworzyć na Barbarce centrum edukacji przyrodniczo-ekologicznej oraz miejsce odpoczynku dla mieszkańców Torunia i turystów.
Edukacja już jest
Pierwszą część zadania udało się wykonać wzorcowo. Szkoła Leśna przygotowała bogatą ofertę zajęciową skierowaną do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich. Znajdują się w niej tematy dotyczące tak różnych zagadnień, jak przykładowo rozpoznawanie drobnych organizmów wodnych żyjących w jeziorach i obserwacja skutków długotrwałego działania kwaśnych deszczy na przykładzie Polchemu.
- Nasze prelekcje i lekcje terenowe cieszą się wielkim zainteresowaniem. Liczba odwiedzających nas w 2005 roku przekroczyła 8 tys. osób - mówi Monika Krauze, szefowa placówki.
Władze miasta postanowiły jednak uczynić Barbarkę jeszcze ciekawszą. - W wieloletnim planie inwestycyjnym na ten cel zarezerwowano około 4 mln złotych - informuje Marcin Czyżniewski, rzecznik prezydenta Torunia.
Z tych środków wyremontowane zostaną wszystkie budynki i zagospodarowana będzie całość terenu. - W tej chwili przeprowadzany jest generalny remont leśniczówki dla szkoły leśnej - mówi rzecznik prezydenta. Dodaje jednocześnie, że renowacja stajni dla koni już jest ukończona. Nie oznacza to jednak końca inwestycji. Na Barbarce powstanie bowiem baza noclegowa.
- W jednym budynku powstaną pomieszczenia noclegowe o standardzie schroniska młodzieżowego - wyjaśnia Monika Krauze. - Drugi obiekt natomiast będzie miał charakter hotelowo-konferencyjny. Pokoje o podwyższonym standardzie będą dysponowały własnymi łazienkami. Na przyjęcie grup zorganizowanych wszystko gotowe ma być na wiosnę 2007 roku.
To nie wszystko
Barbarka do zaoferowania będzie miała jednak jeszcze wiele więcej. - Przekazaliśmy szkole leśnej 150 tys. złotych na zakup drewna, złączek i elementów potrzebnych do budowy drewnianych konstrukcji - tłumaczy Czyżniewski.
Dzięki temu powstanie ogrodzenie, mała architektura i plac zabaw. - Bardzo oryginalnym elementem Barbarki będzie też park linowy, czyli przejścia z przeszkodami między drzewami - dodaje szefowa Szkoły Leśnej, zastrzegając jednocześnie, że konstrukcja będzie bezpieczna i przygotowana do użytkowania przez dzieci. Oferta wypoczynku na Barbarce wzbogacona będzie też przez już działającą wypożyczalnię rowerów, przejażdżki bryczką oraz odnowione boiska i miejsca na zorganizowanie ogniska.
- Oczywiście Barbarka ma inny i mniejszy wymiar niż bydgoski Myślęcinek, ale jest to jedyne w Toruniu miejsce, które może być kompleksem edukacyjno-rozrywkowym - argumentuje rzecznik Michała Zaleskiego. Dodaje jednak, że należy pamiętać także o kontekście historycznym tych terenów i ich znaczeniu martyrologicznym.
Dalsze uatrakcyjnianie terenów na Barbarce zależy podobno od tego, jak wielu torunian będzie chciało korzystać z tego, co z początkiem sezonu letniego w 2007 roku już będzie gotowe.