O nadgodzinach w pracy wszystkiego dowiemy się z piątego rozdziału Kodeksu pracy. Z niego wynika, że praca wykonywana ponad obowiązujące zatrudnionego normy czasu jest realizowana jako nadgodziny.
Koniecznie zobacz: Zasady urlopów 2024 - zmiany w kodeksie pracy. Tyle dni urlopu będzie nam przysługiwało w przyszłym roku
Etat osoby zatrudnionej w oparciu o umowę o pracę wynosi 40 godzin w tygodniu. Najczęściej praca wykonywana jest w systemie 8-godzinnym przez 5 dni w tygodniu. W tym przypadku każda godzina pracy ponad 8 jest wykonywana w nadgodzinach. Nie zawsze w zakładach pracy dopuszczana jest praca w godzinach nadliczbowych. Kodeks pracy mówi o dwóch przypadkach:
- konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
- szczególnych potrzeb pracodawcy.
Ze względu na ogólnikowość drugiego punktu często pracodawca ma możliwość zlecenia pracy w godzinach nadliczbowych. Jednak w takim wypadku pracownikowi należy się dodatkowe wynagrodzenie.
Nadgodziny nigdy nie mogą być jednak planowane z góry i być ujęte w grafiku czasu pracy.
Najważniejsze informacje o nadgodzinach w pracy
W poniższej galerii zobaczcie ile nadgodzin można pracować i ile pracodawca musi zapłacić za pracę w godzinach nadliczbowych: