Głosuj na Panią Małgorzatę Wąsikowską wysyłając SMS pod nr 71466 o treści gim.49
Małgorzata Wąsikowska rozpoczęła pracę jako nauczyciel we wrześniu 1990 roku, zaraz po ukończeniu studiów.
- Był to raczej przypadek - przyznaje. - Szczerze mówiąc, nie wiązałam swojej przyszłości z pracą w szkole. Nauczanie dzieci i młodzieży zaproponował mi mój wspaniały profesor od dyrygentury(jeszcze na studiach). Wiedział, że Szkoła Podstawowa nr 42 mieszcząca się na bydgoskich Wyżynach potrzebuje nauczyciela muzyki. Miałam się w niej zatrudnić chociaż na rok, może dwa. Zostałam w niej do dzisiaj. Obecnie jest to Gimnazjum nr 16. Nie żałuję decyzji, którą podjęłam 24 lata temu.
Na początku pani Małgorzata uczyła muzyki w klasach I-VIII. - Po reformie szkolnictwa ukończyłam studia podyplomowe ze sztuki i obecnie nauczam trzech przedmiotów: muzyki, plastyki i zajęć artystycznych - dodaje.
Poznać każdego ucznia
Nasza kandydatka przyznaje, że wykonuje zawód, który wymaga wyrozumiałości, stoickiego spokoju, życzliwości. - Młodzież w wieku gimnazjalnym jest niezwykle wymagająca w stosunku do nauczycieli - opowiada. Często testuje naszą cierpliwość ,ale i potrafi nasze zaangażowanie sowicie wynagrodzić. moim zdaniem najtrudniejsze jest odnalezienie drogi, dotarcie do uczniów i to do każdego z osobna. Każdy z naszych wychowanków jest inny, ma za sobą inny bagaż doświadczeń, każdy boryka się z innymi problemami.
- Trzeba poznać osobowość uczniów, ich oczekiwania, trzeba się z nimi zaprzyjaźnić. Młodzi ludzie potrzebują akceptacji, często zwykłej rozmowy, zainteresowania. Największą nagrodą dla nas, nauczycieli, jest zaufanie, chęć współpracy. Wspólne tworzenie "naszej szkoły" daje satysfakcję i nam i uczniom. Mam chyba trochę łatwiej od reszty nauczycieli, nauczam przedmiotów ogólnie lubianych, takich, które dają możliwość wypowiadania się w różny sposób, inspirują do twórczej pracy, często realizują marzenia.
Pani Małgorzata może pochwalić się wieloma osiągnięciami. - Były i są one możliwe tylko dzięki zaangażowaniu młodzieży, ich wytrwałości i chęci odniesienia sukcesu - zastrzega.
Wśród jej uczniów i absolwentów jest wielu laureatów konkursów wokalnych i plastycznych na szczeblu miejskim, powiatowym i wojewódzkim oraz konkursów recytatorskich (I, II i III miejsca).
- Bierzemy udział również w uroczystościach miejskich, lokalnych, organizujemy imprezy szkolne, dla rodziców i Rad Osiedla Wyżyny, Kapuściska i Rupienica. Młodzież chętnie bierze udział w uroczystych obchodach Dnia Papieskiego (w kościołach na Wyżynach, Szwederowie, Placu Wolności) oraz Święta Niepodległości. Opiekujemy się obeliskiem poświęconym generałowi Krzyżanowskiemu Wilkowi - opowiada.
- Obecnie jestem wychowawcą klasy I oraz opiekunem Samorządu Uczniowskiego - dodaje pani Małgorzata. - Mam to szczęście, że młodzież garnie się do sztuki i do samorządności. Ich głowy są pełne pomysłów. Mam wielką satysfakcję, kiedy odwiedzają mnie w szkole absolwenci, wspominają miłe czasy w gimnazjum, opowiadają o swoich troskach i sukcesach. Miło jest, kiedy nasza praca zostanie doceniona nie tylko przez uczniów ale i przez dyrekcję. Uznaniem mojej pracy była również nagroda Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz Marszałka Województwa Kujawsko Pomorskiego.