Jakie płytki na ogrzewanie podłogowe?
Na podłogi ogrzewane mogą myć stosowane zarówno płytki prasowane, jak i ciągnione. Zaleca się jednak, aby były to wyroby mocno spieczone, o małej nasiąkliwości wodnej. Najlepiej warunki te spełniają płytki gresowe, klinkierowe i kamionkowe.
Z uwagi na specyficzne warunki eksploatacji, także zaprawy do klejenia płytek muszą wykazywać odporność na długotrwałe działanie podwyższonej temperatury oraz mieć dużą elastyczność.
Uwaga na wilgotność!
Elementy grzewcze mogą być umieszczone w jastrychu, tworząc tzw. podkład grzewczy lub w warstwie kleju do mocowania płytek. W przypadku podkładu grzewczego, przed przystąpieniem do układania płytek należy upewnić się, czy ma on właściwą wilgotność oraz czy został odpowiednio wygrzany.
Wstępne podgrzanie jastrychu cementowego należy wykonać nie wcześniej niż po 28 dniach od wykonania, a jastrychu anhydrytowego - wg zaleceń producenta, jednak najwcześniej po 7 dniach. Sposób postępowania dotyczący zwiększania, utrzymywania i obniżania temperatury, jest najczęściej podawany w instrukcji systemu ogrzewania podłogowego. Po wygrzaniu wstępnym, a przed przystąpieniem do mocowania płytek, należy wykonać pomiar wilgotności podkładu.
Jaka duża wilgotność?
Wilgotność jastrychu cementowego nie może przekraczać 2 proc. a jastrychu anhydrytowego 0,5 proc. (najlepiej jednak, jeśli nie będzie ona przekraczać odpowiednio 1,5 proc. i 0,3 proc.) Należy pamiętać, że ogrzewanie nie powinno służyć do suszenia podkładu, aby nie spowodować jego uszkodzenia.
Najlepsza - metoda kombinowana.
Płytki zaleca się układać metodą kombinowaną. Dzięki temu można uzyskać lepsze przewodzenie ciepła na powierzchnię wykładziny.
Jeśli zamierzamy bezpośrednio pod płytkami umieścić maty grzewcze, należy je ułożyć na warstwie kleju naniesionego na podłoże. Następnie maty pokrywa się równomiernie warstwą kleju i całość pozostawia do wyschnięcia na ok. 24 godziny. Konieczne są szczeliny dylatacyjne przy elementach konstrukcyjnych (ścianach, słupach, schodach), a także w miejscach dylatacji podkładu. Ich brak może spowodować falowanie lub podniesienie się całej wykładziny, względnie odspajanie lub pękanie pojedynczych płytek.