- Innowacja od wieków zmienia świat - mówi Dariusz Żuk, prezes Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. - Radio zdobyło 50 milionów użytkowników w 38 lat, telewizja w 13, internet w 4, iPod w 3, Facebook w 2. Pierwszy SMS został wysłany w 1992 roku. Dzisiaj liczba SMS-ów przesyłanych każdego dnia przekracza wielkość populacji na całym świecie. Gdyby MySpace.com było państwem, zajmowałoby piąte miejsce na świecie pod względem liczby mieszkańców.
Nie ma więc wątpliwości, że innowacje to świetny sposób na dobry biznes. Jednak żeby odnieść sukces, nie wystarczy tylko dobry pomysł. Często potrzebna jest pomoc fachowców oraz zastrzyk gotówki. I właśnie to chcą zapewnić Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Organizują one konkurs „Innowatorzy 2009 - preinkubacja i wsparcie kapitałowe dla innowatorów w AIP.” Projekt jest współfinansowany z unijnych środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Trzeba się zgłosić do 15 października
W konkursie mogą bezpłatnie wziąć udział wszyscy, którzy mają innowacyjny pomysł na biznes. Na przykład naukowcy, doktoranci, studenci, absolwenci, menadżerowie. Wiek i wykształcenie nie mają znaczenia.
Chętni powinni wejść na stronę www.e-innowatorzy.eu, pobrać z niej formularz zgłoszeniowy, wypełnić go i do 15 października przesłać na adres [email protected].
Szczęśliwa dwunastka
Z przesłanych wniosków zostanie wybrane tylko 150 dokumentów. Zaś do kolejnego etapu przejdą autorzy 50 pomysłów, które otrzymają najwięcej punktów. Następnie zostaną oni objęci programem preinkubacji. Dzięki czemu będą mogli sprawdzić czy uda im się zrealizować swoje innowacyjne pomysły w praktyce. Skorzystają również z porad na temat tego jak powinien wyglądać ich biznes.
Jednocześnie będzie przygotowywana dokumentacja pomysłów, zostanie przeprowadzona analiza rynku i sprawdzony innowacyjny potencjał pomysłów.
Na koniec kapituła konkursu wybierze dwanaście najlepszych firm. W pierwszym kwartale przyszłego roku otrzymają one dofinansowanie, wynoszące do 50 proc. wartości przedsięwzięcia. Trzy firmy dostaną po maksymalnie 200 tys. euro, trzy kolejne do 50 tys. zł, a sześć do 100 tys. euro.
Kto nie zdąży do połowy października przygotować innowacyjnego pomysłu, nie musi się obawiać, że stracił swoją szansę. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości chcą zorganizować drugą edycję konkursu. Wówczas dofinansowanie otrzyma również dwanaście firm.
