Spis treści
Chociaż rzodkiewka rośnie bardzo szybko i dzieje się tak, nawet jeśli nie ma w pobliżu żadnego sąsiedztwa, to sadzenie towarzyszące ma wiele zalet, dlatego warto je rozważyć. Przede wszystkim, jeśli posadzimy obok siebie odpowiednie rośliny, mamy szansę poprawić plony, wzrost, ale i zapewnić zdrowy rozwój naszym warzywom.
Zobacz: Najlepsze rośliny towarzyszące dla rzodkiewki w ogrodzie
Jak i kiedy siać rzodkiewkę?
Rzodkiewka jest bardzo łatwa w uprawie, ale lubi mieć dostęp do słońca i żyzną glebę, najlepiej taką o pH 6-7. Wcześniej trzeba ją dobrze przekopać. Wystarczy zrobić dołeczki, niezbyt głębokie, maksymalnie na 5 cm. Siejemy gęsto, w rzędach co 15 cm i dobrze nawadniamy, ale uważamy, żeby rzodkiewki nie przelać.
- Czas wegetacji rzodkiewek jest dość krótki, dlatego mówi się, że to jedna z pierwszych nowalijek, jakie pojawiają się na rynku. Od siewu do zbioru trzeba odczekać minimum 4-5 tygodni, w zależności od odmiany – wyjaśnia Katarzyna Zawada w swoim artykule dla Strefy Agro.
Czego nie sadzić w pobliżu rzodkiewki?
Rzodkiewka może mieć problem z kiełkowaniem i wzrostem, jeśli będzie miała obok rośliny z rodziny kapustnych, dlatego towarzystwo brokułów, kapusty, kalafiora czy rzepy nie jest najlepszym pomysłem.
- Ziemniaki – nie zaleca się takiego sąsiedztwa, ponieważ może przyciągać szkodniki do ziemniaków, które ostatecznie zniszczą obie rośliny. Poza tym ziemniaki i rzodkiewki mają inne wymagania glebowe, więc w ogóle nie są ze sobą kompatybilne.
- Rzepa – będzie konkurować z rzodkiewką o przestrzeń, składniki odżywcze i wodę, a to doprowadzi do zmniejszenia plonów obu roślin.
- Rośliny kapustne – chodzi przede wszystkim o to, że rzodkiewka należy do tej samej rodziny, więc będzie konkurować o zasoby i zwiększa się ryzyko przyciągania szkodników i chorób.
Najlepsze rośliny towarzyszące dla rzodkiewki
Jeśli planujesz uprawiać rzodkiewki w swoim ogrodzie, rozważ dodanie kilku roślin towarzyszących. W ogrodzie warzywnym sadzenie towarzyszące to efektywny sposób wykorzystania przestrzeni. Prawidłowo wykonane sadzenie towarzyszące może pomóc w zapylaniu, zapewnić naturalną kontrolę szkodników, poprawić ogólny stan gleby i wyeliminować chwasty.
