Zobacz wideo: Nowy odcinek Smaków Kujaw i Pomorza. Gotujemy gęsinę w kociołku nad ogniskiem.

***
W gminach powiatu bydgoskiego działa ponad 40 kół gospodyń wiejskich, które kultywują tradycje kulinarne regionu. Wiele z nich odnosi sukcesy na szczeblu wojewódzkim, a nawet ogólnopolskim. Wystarczy przypomnieć, że w tym roku, w ogólnopolskim finale kulinarnej Bitwy Regionów w Gnieźnie Kujawy i Pomorze reprezentowało KGW Kruszyn z gminy Sicienko.
Kulinarne imprezy w gminach
Odbywa się też w powiecie bydgoskim wiele imprez kulinarnych promujących lokalne potrawy i produkty żywnościowe. Jednym z bardziej znaczących wydarzeń jest np. Jarmark Produktów Lokalnych w Sicienku połączony z konkursem kulinarnym „Smaki Trzech Dolin”.
Sporo takich wydarzeń również w gminie Koronowo. Miasto zaprasza cyklicznie gości do hali widowiskowo-sportowej na Impresje Kulinarno- Kulturalne. Lokalne koła gospodyń wiejskich biorą także chętnie udział w konkursie kulinarnym „Smaki Lata”, który organizowany jest co roku w innej miejscowości gminy Koronowo. W 2023 r. w Stopce jury oceniało naleśniki przygotowane przez gospodynie. Tego lata tematem wiodącym „smaków” była tarta, a serwowano ją pod różnymi postaciami w turystycznym Samociążku. Już wiadomo, że w 2025 r. impreza odbędzie się w Salnie.
To Cię może również zainteresować
W starostwie uznano, że jest się czym chwalić stąd pomysł wydania książki o tematyce kulinarnej eksponującej osiągnięcia KGW, które działają w gminach powiatu bydgoskiego. O przedsięwzięciu poinformował nas Andrzej Kubiak, radny powiatu, którego spotkaliśmy w październiku w Nowej Wsi Wielkiej na imprezie kulinarnej pt. „Smaki Jesieni”.
Publikacja jeszcze w tym roku
- Książka ukaże się w pod koniec roku, prawdopodobnie w listopadzie. Przedstawią się w niej poszczególne koła gospodyń wiejskich. Będzie też można skorzysta z przepisów zawartych w publikacji. Bo nasze koła są bardzo aktywne, uczestniczą w różnych imprezach na szczeblu lokalnym i powiatowym. Serwowane przez nie potrawy i smaki warto ocalić od zapomnienia. Bo są to często dania regionalne, które się wyróżniają – podkreśla Andrzej Kubiak.
Kolejną garść informacji o przygotowywanym wydawnictwie udało nam się zdobyć w Starostwie Powiatowym w Bydgoszczy.
Książka miała roboczy tytuł „Rozsmakuj się w KGW”, ale już wiadomo, że zostanie on zmieniony. Na jaki?
- Dzisiaj rano mieliśmy spotkanie na ten temat z udziałem starosty Piotra Kozłowskiego, Karola Czerkawskiego, sekretarza pow. bydgoskiego, Andrzeja Kubiaka i kilku innych radnych powiatowych. Wciąż debatujemy nad tytułem i wyglądem okładki. Na pewno jednak książka ukaże się w tym roku, bo przeznaczone są na to tegoroczne fundusze – usłyszeliśmy w środę 23 października w wydziale promocji, kultury i sportu bydgoskiego starostwa.
Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że w publikacji zaprezentowanych zostanie 16 kół gospodyń wiejskich z terenu powiatu bydgoskiego. Po dwa koła z każdej gminy. O wskazanie, które to koła władze powiatu poprosiły włodarzy gmin. Każde z kół przedstawi też w książce po dwa swoje przepisy na potrawy regionalne. Całość opatrzona będzie zdjęciami. Wstęp do publikacji napisała Krystyna Lewicka- Ritter , znana regionalistka prowadząca wiele imprez kulinarnych w regionie np. „Święto Śliwki” w Strzelcach Dolnych.