
Za brak karty wędkarskiej i zezwolenia grozi grzywna. Dokumenty zawsze należy mieć przy sobie, gdyż w przeciwnym razie zostaniemy potraktowani tak, jakbyśmy ich w ogóle nie mieli (nie wyrobili karty, nie uzyskali zezwolenia). W obu przypadkach mandat wyniesie 200 zł.

Przepisy prawne określają również, jaka powinna być minimalna długość wędki (30 cm), a także jakie rodzaje przynęt mogą być stosowane przez wędkarzy (sztuczne i naturalne). Łowiąc ryby na wędkę, należy pamiętać także o wymiarach i okresach ochronnych. Chodzi o to, by nie łapać ryb w okresie tarła, a także ryb małych – by dać im szansę na rozwój i rozmnożenie się.

Sposoby na udane wędkowanie zdradził kilka lat temu "Super Express":
- Najpopularniejszym sygnalizatorem brań jest zawieszony na szczytówce dzwoneczek.
- Na kotwiczki sztucznych przynęt warto założyć niewielki kawałek wędliny, aby poprawić skuteczność brań.
- Przy połowie szczupaka przynęta powinna być poprowadzona jak najwolniej, co dwa lub trzy obroty korbką, należy ją przytrzymać lub dać jej opaść.
- Na szczupaka najłowniejszymi przynętami są wabiki w kolorach; żółtym, seledynowym, białym, czerwonym oraz ich kombinacje.
- Na leszcza najlepszą przynętą jest pinka. Można dodać ją do zanęty, a na haczyk założyć 2 lub 3 sztuki, do tego użyć cienkiej żyłki na przyponie.
Czekamy także na Państwa sposoby i triki na udane wykonanie. Prosimy podsyłać je na adres [email protected].

- Wędkarstwo jest idealnym lekarstwem na stres. Kiedy posiedzi się nad jeziorkiem, w pięknych okolicznościach przyrody, to rodzaj medytacji - tłumaczy Rafał Brzozowski.