https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze wyjście nie wchodzić

Adrianna Ośmiałowska
Na forum w Brzuzem o problemie narkotyków  rozmawiali nauczyciele, pracownicy opieki  społecznej, policji i sądu
Na forum w Brzuzem o problemie narkotyków rozmawiali nauczyciele, pracownicy opieki społecznej, policji i sądu Adrianna Ośmiałowska
Prawie co trzeci nastolatek w powiecie rypińskim byłł namawiany do zażycia narkotyków. Zdecydował się na to co dziesiąty.

Na forum w Brzuzem przedstawiciele różnych środowisk rozmawiali o tym, jak zapobiec uzależnieniu. To doroczne spotkanie poświęcone jest rozwiązywaniu różnych problemów, w 2005 r. na przykład przemocy w rodzinie.

- Narkotyki są łatwo dostępne, osoby ich używające tworzą swoistą popkulturę, posługującą się własnym językiem - mówi Julita Tuchewicz, specjalista do spraw uzależnień dzieci i młodzieży. - Zmienił się też obraz narkomana. Współcześnie to czysty, dobrze ubrany człowiek, mający perspektywy, pochodzący z tzw. dobrego domu.

Policja w ty roku w powiecie rypińskim prowadziła badania ankietowe (anonimowe) w starszych klasach szkół podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Respondentów było około 1,5 tys.

- Te wyniki są satysfakcjonujące - przyznaje kom. Dariusz Rutkowski z rypińskiej komendy. - Ale musimy też zastanowić się, na ile odpowiedzi były szczere. Dane statystyczne obejmują przestępstwa narkotykowe, o których wiemy. Zdajemy sobie jednak sprawę, że jest jeszcze czarna, nieznana liczba takich spraw.

A co w ankietach mówiły dzieci? Że wiedzą, jakie są negatywne skutki przyjmowania narkotyków (70 proc.). Co trzecia osoba była namawiana do ich zażywania, zdecydowało się na to 13 proc. badanych. Najczęściej nakłaniał kolega z innej szkoły, a używanie dotyczyło amfetaminy i marihuany. Powód? Kłopoty w domu, chęć zaimponowania. Według nastolatków, narkotyki można kupić w dyskotece, na dworcu PKS i w barach.

Specjaliści radzą rodzicom rozmawiać z dziećmi. Takie jest przesłanie społecznej kampanii "Bliżej siebie - dalej od narkotyków". Im lepszy kontakt z nastolatkiem, tym łatwiejsze ustrzeżenie go przed nałogiem. Konieczne jest też posiadanie rzetelnej wiedzy na temat narkotyków.

GDZIE PO POMOC?

Antynarkotykowy telefon zaufania

0-801-199-990 (czynny codziennie od 16.00 do 20.00, koszt rozmowy jak za jeden impuls)

Narkomania - Pomoc Rodzinie Pogotowie Makowe

0-801-10-96-96

(czynny od pon. do pt. w sob. od 10.00 do 15.00, koszt rozmowy jak za jeden impuls).

Antynarkotykowa poradnia internetowa

www.narkomania.org.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska