Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najstarszy polski rezerwat przyrody "Cisy Staropolskie" zamknięty dla zwiedzających

Radosław Osiński
Archiwum PP
Nadleśnictwo w Zamrzenicy wydało okresowy zakaz wstępu do rezerwatu „Cisy staropolskie” w Wierzchlesie, do kwietnia 2020 r.

- Same cisy mają się świetnie - uspokaja Sebastian Nowak nadleśniczy w Zamrzenicy. - Zakaz ma jednak związek ze stanem innego drzewostanu, który zagraża bezpieczeństwu zwiedzającym.

Chodzi o niektóre stare sosny, których pnie zamierają. To naturalny stan, jednak nadwyrężona struktura drzew może spowodować ich upadek w czasie silniejszych podmuchów wiatru, stąd zagrożenie dla zwiedzających.

Najstarszy skarb przyrody

- Rozmawiamy już z wojewódzkim konserwatorem przyrody oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska - dodaje nadleśniczy. - Jesteśmy w stanie ustalania innego trybu udostępniania rezerwatu, wytyczenia nowych szlaków - dodaje.

Nie są to jednak jedyne działania. Nadleśnictwo jest także w trakcie inwentaryzacji drzewostanu. Te dane zostaną udostępnione w RDOŚ, tam będą podjęte decyzje o dalszych działaniach.

Rezerwat Cisy Staropolskie jest najstarszym polskim rezerwatem.

Mimo że formalna ochrona rezerwatowa istnieje tu od roku 1956, to pierwsze wzmianki o ochronie „uroczyska cisowego” pochodzą już z roku 1827. Ogólna powierzchnia rezerwatu wynosi aktualnie 116,90 ha. Utworzono go by ocalić naturalne stanowiska cisa, gatunku zanikającego obecnie w naszych lasach. Podstawowym przedmiotem ochrony jest tu cis (taxus baccata), występujący bardzo licznie, z wieloma starymi i okazałymi egzemplarzami. Liczebność populacji cisów określa się obecnie na ok. 3,5 tys. sztuk, z czego ok. 2,9 tys. okazów żywych.

Tu malował Wyczółkowski

Rezerwat był natchnieniem dla malarza Leona Wyczółkowskiego. Tu powstał cykl ponad sto obrazów. W dowód wdzięczności nosi on jego imię. We Wierzchlesie zastosowano typowy sposób ochrony. W obrębie wydzielonego rezerwatu ścisłego (ponad 39 ha) nie przewiduje się żadnych zabiegów, tylko ochronę przed wszelkimi nienaturalnymi zmianami oraz oznakowanie terenu tablicami urzędowymi.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska