W takich godzinach prąd w domu jest najtańszy
Taryfa prądowa to nic innego jak plan cenowy, według którego dostawca prądu rozlicza się z odbiorcą. Ceny prądu mogą być takie same przez całą dobę, lecz mogą też się znacznie różnić - zatem w określonych godzinach prąd będzie tańszy, a w innych - droższy. To właśnie od planu cenowego oraz od tego, w jakich godzinach zużyjemy najwięcej prądu, będzie zależał nasz rachunek. Sprawdź, aby nie przepłacać za prąd!
Zobacz także: Płaca minimalna od stycznia 2024 mocno w górę. Tyle wyniesie pensja minimalna brutto i netto i minimalna stawka godzinowa
O tej porze jest najtańszy prąd w domu - w tych godzinach obowiązuje taryfa
Kiedy prąd w ciągu dnia jest najtańszy? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ w każdy dzień przypada inna pora. Warto wiedzieć, jaka taryfa nas obowiązuje i w jakich godzinach zapłacimy za prąd mniej.
Aby zmniejszyć rachunek, w takich godzinach nie włączaj zmywarki, pralki i piekarnika - te urządzenia zużywają najwięcej prądu! Szczegóły w galerii:
Cztery główne taryfy oferowane przez dostawców prądu:
- Taryfa G11 - stała cena prądu niezależnie od godzin użytkowania; taryfa ta jest zalecana dla niewielkich mieszkań i domów, sprawdza się u osób, którym zależy na łatwej kontroli zużycia energii elektrycznej.
- Taryfa G12 (tzw. taryfa nocna) - prąd jest tańszy w określonych godzinach dnia i nocy; taryfa ta jest korzystna szczególnie dla osób, które pracują do późna lub po prostu prowadzą raczej nocny tryb życia.
- Taryfa G12w (tzw. taryfa weekendowa) - niższa cena prądu w weekendy, dni wolne od pracy a także w nocy i w konkretnych godzinach - 13:00-15:00 i 22:00-6:00.
- Taryfa G13 (tzw. oszczędny plus) - taryfa trójfazowa, która dzieli dobę na trzy zasadnicze strefy; z niższych cen prądu można skorzystać np. od 1 kwietnia do 30 września od poniedziałku do piątku - 13.00-19.00 i 22.00-7.00, od 1 października do 31 marca, od poniedziałku do piątku - 13.00-16.00 i 21.00-7.00; w weekendy oraz dni ustawowo wolne od pracy.
