W związku z tym najwięksi pracodawcy – zatrudniający powyżej 250 pracowników – mają nieco ponad pół roku na przygotowanie i wdrożenie tego rozwiązania w swoich firmach. Mniejsze firmy mają więcej czasu i będą korzystać z doświadczeń wdrożenia PPK w dużych firmach. Jednak dla największych firm czasu nie jest tak wiele, tym bardziej, że większość przedsiębiorstw nie rozpoczęła jeszcze przygotowań do wdrożenia PPK.
10 faktów o PPK. Kto i ile dołoży do naszych emerytur? WSZYS...
Przeczytaj także:
- 9 na 10 Polaków deklaruje, że nie chce wyjeżdżac z kraju za pracą. Jednocześnie pół miliona pracujących deklaruje wyjazd.
- Komornik może zająć konto w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, ale może zająć konta należącego do spółki
- 60 Sekund biznesu: Musimy zatrzymać Ukraińców na polskim rynku pracy
Pracownicze Plany Kapitałowe mają wesprzeć Polaków w budowaniu długoterminowych oszczędności, a zgromadzony w ich ramach kapitał stanowi prywatną własność pracownika. Według szacunków rządu program PPK dotyczyć będzie 11 mln osób. Ten powszechny program oszczędnościowy to duża rewolucja wspierająca polski system emerytalny, ale jednocześnie wyzwanie dla przedsiębiorców. Będą oni bowiem odgrywać niezwykle istotną rolę w procesie jego wdrażania do firm.
Jak wynika z opracowania „Pracownicze Plany Kapitałowe – podręcznik dla pracodawców”, powstałego we współpracy Nationale-Nederlanden PTE i Instytutu Emerytalnego, największe firmy już dziś powinny zacząć przygotowania do wprowadzenia programu. Najbardziej istotne kwestie we wdrożeniu PPK z punktu widzenia przedsiębiorcy to: zabudżetowanie dodatkowych kosztów, wybranie instytucji finansowej do zarządzania PPK, zapisanie pracowników do programu oraz dostosowanie systemów kadrowo-płacowych.

NN
Obejrzyj wideo:
Migracje zarobkowe Polaków. ''Wyjazd planuje kolejne pół miliona''